Свет

Оружје из Босне и са Косова иде сиријским побуњеницима

Дмитриј МИНИН | 25.02.2013 

Сајт DEBKA који је близак израелској војној обавештајној служби и који уопште није лоше упознат са закулисним механизмима регионалне проблематике, пре неколико дана је саопштио о принципијелно новим елементима у развоју ситуације у Сирији. Према тој новој израелској информацији (1) сиријски исламисти су, први пут од почетка рата у тој земљи, добили крупну партију тешког оружја. Њега шаљу групације са Косова и из Босне и Херцеговине које су им блиске, а које су истовремено повезане и са Ал-Каидом. Испорука, конкретно, садржи противтенковске ракете «Корнет» и «Фагот» које су некадашњој Југославији испоручиване из Совјетског Савеза и које су се у току крвавих југословенских догађања нашле у рукама екстремиста. Израелски обавештајни извори претпостављају да је испорука тешког оружја Сирији са Балкана извршена морем, преко албанске мафије која је већ стекла извесно искуство за операције кријумчарења… Израелски експерт за Блиски Исток – Ксенија Светлова – сматра да кријумчарено оружје пролази и преко турско-сиријске границе, мада се коалиција «Пријатељи Сирије» званично плаши да директно снабдева побуњенике оружјем. (2)

Такође се констатује да су тако сиријски побуњеници први пут добили значајне количине оружја уз избегавање контроле западних и арапских специјалних агенција (читај: страни обавештајци су зажмурили) који су умешани у тај конфликт. Највећи део испорука је предвиђен за исламистички фронт Џабат ал-Нусра (Jabhat al-Nusra) који је врло близак Ал-Каиди.

Одреди Џабата ал-Нусра, снабдевени новим оружјем, тако су се охрабрили да су већ упали у Либан и сударили се са мањим јединицама Хезболаха, између осталог и у долини Бекаа која представља базу те шиитске партије, у тежњи да је избаце из игре као савезника Башара Асада. Свакога дана у последњих десетак дана сиријски сунитски исламисти ракетама нападају учвршћене пунктове и војну технику Хезболаха. 

Пошто су ојачали своје наоружање, побуњеници су се разбашкарили и по Сирији кренули у офанзиву на више фронтова. При том су њихова дејства праћена и појачаном терористичком активношћу о чему, на пример, сведочи нова крвава акција у центру Дамаска, у близини и штаба партије БААС, и руске амбасаде, а чији је резултат био десетине убијених цивила међу којима су била и деца из школе која се налази у густо насељеном делу града. Према подацима УН у току сукоба владиних снага и побуњеника до сада је у Сирији изгинуло најмање 70 хиљада људи. Такође су два пројектила из бацача недавно експлодирала у Дамаску, на стадиону Тишрин, у току спортског тренинга. Како саопштава агенција САНА један играч из Хомса који игра за клуб Ал-Ватбах је усмрћен, а двојица су рањени.

Уколико погледамо на другу страну исламистичке осе Балкан – Сирија треба да признамо да догађаји на Блиском Истоку нису могли да прођу, а да се не одразе на расположење муслимана са Балкана. Испоруке оружја Сирији никако не представљају изоловану епизоду. После прекида оружаних сукоба на Балкану радикалистички покрети и организације исламистичког усмерења су извесно време углавном радили прикривено, али је њихов рад данас потпуно отворен. Њихова активност је делимично изазвана и чињеницом да су власти низа земаља све чешће почеле да одбијају улазак у своју земљу или држављанство немалом броју екстремиста који су се до сада одлично осећали на територији Европе, и тако их принудили да своју рушилачку делатност пребацују на друга места (3). Осим тога, рачун локалним истомишљеницима сада подноси и Ал-Каида, која је својевремено подржала и косовске, и босанске сепаратисте, тако што им је слала и људе, и оружје, и која сада тражи да се дугови врате. Ал-Каидиним емисарима није ни на памет пало да се спакују и оду са Балкана.

У току рата у Босни и Херцеговини у њој се нашло око две хиљаде плаћеника из арапских земаља. Било их је и који су директно повезани са Осамом бин Ладеном. Када је 1995. године потписан Дејтонски споразум који је означио крај грађанског рата, многи плаћеници су остали у Босни и Херцеговини и добили држављанство те земље. Џамија краља Фахда у Сарајеву је изграђена новцем из Саудијске Арабије, и она се сматра за штаб босанских вехабија. У тој републици и даље периодично долази до терористичких акција које организују исламисти. Тако је Мевлид Јашаревић, 23-годишњи избеглица из Санџака, ту скоро из аутомата пуцао на амбасаду САД у Сарајеву и тешко ранио полицајца. У Бугојну је поред полицијске станице експлодирала бомба при чему је један полицајац погинуо, а њих шест је тешко рањено. А терориста је – локални вехабија.

Наравно да се на Западу зна за све то. У извештају НАТО-а који је посвећен претњама које долазе од исламиста Европе, помиње се група «Активна исламска омладина» која ради у Босни и Херцеговини. «Муџахедини, босански држављани, обучавају чланове те групације различитим методама терористичког деловања, конкретно – како да користе експлозивне направе» – пише у том извештају.

На Косову су почетком ове године локални албански радикали објавили да је формирана прва на Балкану заиста фундаменталистичка, како то сматрају западни експерти, исламска политичка партија «Удружени исламистички покрет» (ЛИСБА). Партија је регистрована и спрема се да учествује на изборима за косовски парламент. За њеног званичног вођу се сматра Асим Краснићи, а «контролна фигура» је Фуад Рамићи, који је познат по давним и блиским везама са таквим исламистичким посленицима какви су Тарик Рамадан и Јусуф Кардауи. Рамићи је близак и са умеренијом исламском «Партијом демократског деловања» из Босне и Херцеговине и сличним организацијама из Македоније. У Рамићијевом списку са службеним подацима је и активна борба за промену закона о забрани хиџаба у косовским школским институцијама (4).

Међутим – то је само врх леденог брега. Расположење албанског становништва на Косову у условима потпуне незапослености и проширеног криминала се великом брзином радикализује. Подржана од стране Запада једнострано проглашена независност Косова је мало дала људима, те зато уопште није чудно што албански народ са Косова лако прихвата пропаганду исламског екстремизма. Има становника Косова који су повезани са кријумчарењем оружја и који су инструктори за његово коришћење у Сирији, и тако стичу и ратно искуство. Убудуће се одатле може очекивати не само реке дроге које ће се излити преко читаве Европе, као сада, већ и реекспорт «оружаних метода борбе за остварење права европских муслимана».

Запад који је упоран у својој кратковидој политици према Сирији све више губи контролу над догађајима у тој земљи и тако покрива, у ствари, тероризам, и истовремено се залаже за перспективу ширења терористичког дивљања сада већ и по сопственој територији – по Европи. Жаришта исламског тероризма, која су остала од времена грађанског рата у Југославији, а која су такође настала уз попустљивост Запада, под утицајем догађаја на Блиском Истоку се поново разгоревају и Европљанима прете огромним пожаром.
(1) http://www.debka.com/article/22773/Syrian-Islamists-meet-Hizballah-head-on-–-take-in-arms-from-Bosnia-Kosovo
(2) http://www.zman.com/news/2013/02/06/144636.html
(3) http://www.iimes.ru/?p=15671
(4) http://www.weeklystandard.com/blogs/kosovo-radical-islamists-new-political-offensive_701196.html

 

Фонд Стратешке Културе

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!