Безбедност

И Орвел би позадивео „Фејсбуку”

Најпопуларнија друштвена мрежа заправо су „машина за дигитални надзор људи“, упозоравају стручњаци. Статуси и фотографије могу да се продају, искористе за рекламу, доставе тајним службама…

О „ФЕЈСБУКУ“ су Стаљин и Орвел могли само да сањају! Најпопуларнија друштвена мрежа постала је ништа друго до машина за дигитални надзор људи, којој својевољно предајемо све личне податке – фотографије, размишљања, жеље, активности…

Овако „Фејсбук“ описују Драган Прља и Андреј Дилигенски, аутори књиге „Фејсбук и право“, која се прва у Србији темељно бави свим виртуелним замкама у савременом друштву и читаоцу објашњава судску надлежност у све бројнијим интернет споровима.

– Нажалост, живимо у времену када смо сви само фајл, када се наше животне активности архивирају у велике сервере, а друштвене мреже нас познају боље и од нас самих – поручује Дилигенски. – Најгоре је што оваквом стању доприноси незнање људи у шта се упуштају чланством у некој друштвеној мрежи. Више од 90 одсто пре прихватања свих услова коришћења није ни прочитало уговор са „Фејсбуком“. А услови подразумевају и то да сав материјал, статусе и фотографије које поставите на мрежу, заправо су власништво „Фејсбука“, који њиховом продајом може и да заради, искористи га за рекламе или га преда тајним службама.

И поред тога што је „Фејсбук“ изузетно популаран у нашој земљи (отворено је готово 3,5 милиона налога, по чему смо, пропорционално броју становника, међу водећим државама у Европи), само мали број људи је свестан замки које их очекују на интернету. А чињеница је да су због ове мреже, појединци у Европи и Србији изгубили радна места, али и платили папрене судске одштете.

– Дешавало се да послодавац лови лажна боловања на „Фејсу“ или „лајкове“, који су нарушавали углед фирме. Ту је сада и софтвер за препознавање лица, па ако на мрежи неко постави вашу слику у пијаном стању, она ће аутоматски бити прослеђена свим пријатељима – објашњава др Драган Прља, један од аутора књиге. – Такође, познат је случај из Холандије, када је домаћин преко „Фејсбука“ позвао пријатеље на журку. Дошао је невероватно велики број познатих и непознатих људи, направили су потпуни хаос, а домаћин је морао да плати 200.000 евра одштете због нарушавања јавног реда и мира.

Поставља се питање да ли је уопште могуће безбедно користити „Фејсбук“ или сте оног момента када је налог отворен, заувек пристали на одрицање од приватности?

Повезани чланци

– Чим сте на „Фејсбуку“, више не постоји начин да будете потпуно безбедни. Чак и ако користите лажне анонимне профиле, „Фејсбук“ ће вас временом приморавати да објављујуте што више података о вама… Где сте, шта радите, каква су вам политичка убеђења… Једноставно, од „Фејсбука“, али и интернета не можете да се сакријете – уверава Прља.

Чак и ако нисте члан, „Фејсбук“ „лови“ ваше активности. Тако сајтови који имају додатак за друштвене мреже, преко такозваних кукија прате интересовања посетилаца и шаљу им препоручене рекламе. Због тога је улога „Фејсбука“ данас веома важна и у маркетингу, а не само за класично прикупљање информација.

Једино решење за овај проблем, тврде саговорници „Новости“, јесте дигитално описмењавање, које данас готово да не постоји, како у свету, тако и у Србији. Јер, нарушавање приватности се не дешава само на друштвеним мрежама, већ на целокупном интернету.
СУЂЕЊЕ САМО У ИРСКОЈ

Према речима наших саговорника, ако желите да са „Фејсбуком“ истарете правду, чека вас готово немогућа мисија, с обзиром на то да је за тужбе из целе Европе надлежан суд у Ирској. – Досадашња пракса је показала да је за личну правну борбу против „Фејсбука“, рецимо због нарушавања приватности, потребно најмање 100.000 евра. Оно што је такође важно, сви појединачни случајеви против „Фејсбука“ у Европи су изгубљени – открива Драган Прља.

– Има и доктора наука, који су потпуно дигитално неписмени. Нису ни свесни да сваком својом активношћу на интернету остављају неизбрисив траг, који се негде бележи. Деца су посебан проблем, јер су друштвене мреже постале обавезан део њиховог одрастања. На њима чак објављују и усликане контролне задатке, а ко нема фејсбук-налог често је изопштен из друштва. Зато је едукација деце о овом питању веома важна – сматра Драган Прља.

Он подсећа да већ постоје државе које покушавају да створе национални, контролисани интернет, како би се одбранили од америчке контроле података, али и финансија на мрежи.

– Тако нешто већ постоји у Ирану, а сличан интернет се припрема и у Кини. Не само да новац зарађен преко друштвених мрежа углавном иде у САД, већ је утврђено и да је широм Европе шпијунирано из америчких амбасада. Због тога многе државе покушавају да овај проблем реше националним интернетом. Наравно, да бисте тако нешто извели неопходно је да будете моћна земља, што Србија свакако није – констатује Прља.

И остале друштвене мреже нарушавају приватност корисника. „Гугл плус“ је готово идентичан „Фејсбуку“, док је „Твитер“ нешто мање опасан по овом питању.

– Данашњи интернет јесте последњи слободни медиј, али је уједно и средство за контролу, коју чак ни Орвел није могао да замисли. Орвелова мрачна предвиђања су дечија игра у поређењу с оним што ми данас проживљавамо. Случај Сноуден је само потврдио колико се свакодневно крши приватност сваког појединца, било да је реч о председнику неке државе или обичном грађанину. С једне стране, имамо Сноудена и Асанжа као борце за слободу интернета и приватности људи, а с друге интернет гиганте, који заправо желе дигитални надзор људи – каже Андреј Дилигенски.

ПРОЈЕКАТ ТАЈНИХ СЛУЖБИ

Није мали број стручњака за информационе технологије који уопште немају дилему о томе ко је и зашто покренуо „Фејсбук“. Они подсећају да се још 1998. године појавила вест о покретању центра за прикупљање информација о људима у САД, што је убрзо неспретно заташкано. Затим се на америчким универзитетима формирало неколико интерних друштвених мрежа. Целу причу око „Фејсбука“ тада су наводно преузеле водеће тајне службе, са тимом од 150 врхунских ИТ стручњака, психолога и дизајнера…

Циљ је био креирање мреже која ће својим апликацијама у кратком периоду привући велики број људи. Приче о томе како је неки студент створио такозвану мрежну револуцију су смешне, јер је само закуп система за покретање таквог пројекта са великим центром података прескуп, указују фејсбук-скептици.
– Као аутори књиге не желимо да подлежемо теоријама завере, иако многе такве тврдње о настанку „Фејсбука“, уопште нису без утемељења. Подсетићу вас само да „Фејсбук“ поседује највеће на свету сервере величине 17 фудбалских терена и капацитета од невероватних 500 милиона петабајта, у којима држи све податке – наглашава Дилигенски.
ПРАЋЕЊЕ ПРИВАТНИХ ПОРУКА

Група тужилаца, заступника корисника друштвене мреже „Фејсбук“, покренула је тужбу против те мреже због наводног праћења приватних порука корисника ради давања података оглашивачима. У тужби се наводи да када корисници преко приватне поруке деле линк за неку другу веб-страницу, „Фејсбук“ то скенира како би профилисао активност пошиљаоца на интернету.

Тужба је подигнута у Калифорнији, а „Фејсбук“ је такође оптужен за систематско пресретање порука како би их искористио и профитирао од дељења тих података са компанијама које прикупљају податке, оглашивачима и трговцима. Тужиоци траже одшету од 10.000 долара за сваког корисника.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!