БАНАТСКА, сапуњара, панчета, поребруша, потрбуша, димљена, барена, посута млевеном паприком, адидаска, са прљеном кожицом, љута, од гроника… само неке од многобројних врста сланине којима ће до недеље “брке омастити” посетиоци чувене “Сланинијаде” у панчевачком селу Качареву.
– Ајде, изволт’е, окусите моју лепотицу и одма’ ће вам бити јасно да не постоји задовољство веће и зашто је сланина пут до ваше среће – стиховима купце позива Жељко Велиновски из Качарева док показује комад праве, домаћинске, прошаране сланине. – Погледајте је добро са свих страна. Има ли данас на овом сајму боље?
Да има рећи ће сваки сланинар. А окупило их се више од 300 из свих крајева Србије. Али, за “најмасније село” чуло се по белом свету, па су у Качарево стигли и узорци сланине из Кине, Италије, Мађарске, Француске, Словеније, Црне Горе, Хрватске… Сви поносно изложили своје сланине и баш сваки произвођач тврди да његовој ниједна друге није ни прићи.
– Цео овај фебруарски гастрономско-гурмански угођај и такмичење, поникли су баш из овог љутог ривалитета и ината Качареваца, старих сланинара – подсећају Ненад Шалетић и Милан Ајдер, из организационог одбора “Сланинијаде”. – У старој качаревачкој “пољопривредној” кафани, давне 1987. године неколико њих тврдило је да има најбољу, најукуснију, најдебљу и какву све “нај” сланину. И тог дана роди се идеја, а прва наша “Сланинијада” одржана је годину касније. Нису је прекинуле ни најтеже санкције, а ни увек присутне године некаквих економских криза.
Готово три деценије, из године у годину, веле, долази све више и излагача и посетилаца. Ове године, наруку им иде и лепо време, па до недеље очекују око 100.000 гостију.
– Ма, сланина је, јело за кризу, а најбоља је бела и дебела – добацује Никола Дотлић из “сланинарске републике Качарева”. – Здрава је, топи се када се мора, а једе увек! Нама Банаћинама сланина је одувек била антибиотик. Сапуњаром смо се лечили, а кожуром подмазивали ђермове. Али, нема боље сланине од ове наше качаревачке. У њој су се стопиле две традиције, староседелачка и дођошка са 18 страна света, па има најмање толико мириса и укуса.
То што Никола Дотлић, хвали своју белу сланину није случајно. Ове године, његова сапуњара званично је и најдебља на “Сланинијади”. Целих 19 центиметара. Одлежала је, каже, 24 дана у саламури, “прошла” седам-осам букових ватри и на промаји била месец и по.
– Нисте, море, ви Банаћани “створени” сланинари. Ајде, децо, дођите ‘вамо код мајстора са Златибора – позива пролазнике Борко Чорбић са Мачката, док полако, вешто сече лепо обрађену прошарану сланину. – Ми имамо најбољу пршуту, а и сланина “говори”. И вегетаријанце натера на грех. Не треба се бојати од холестерола из сланине. А ако баш страхујете, уз њу узмите мало белог лука и добру капљицу, па ће се масти расточити.
А посетиоце није тешко убедити. И они имају само речи хвале. Док не одлуче коју сланину ће да купе, тискају се на око 3.000 квадрата, између тезги на платоу испред Месне заједнице Качарево и оних у Хали спортова. Да бирају имају шансу, да изаберу неће им бити лако. На то ће, свакако, утицати и цена, од 400 динара за килограм беле сланине до 1.200 за заиста врхунску панчету. Успут могу да купе и много других сувомеснатих производа начичканих у “рамовима” од венаца белог лука: пршуте, шунке, кулена, печенице, шваргле, пихтија, чварака, сремске и кобасице од коњског меса… И све ове производе, али од мангулице. Они су мало скупљи, јер је ова врста свиње на гласу. Има ту и домаћих сокова, слатка, меда, ракије, вина, сирева, слаткиша, али и производа од дрвета, ручних радова, грнчарије… Прави, богати, сеоски вашар.
НАЈБОЉИ
ЗБОГ Дана жалости у четртак није било музике, али било је аплауза награђенима. Ласкавом титулом најбољег сланинара у категорији домаће сланине окитио се Ивица Ћулибрк из Банатског Новог Села. Најбољу “занатску” сланину има СЗР “Брковић” из Качера на Златибору. Када је реч о индустријској сланини, по мишљењу жирија најбоља се производи у панчевачком “Бурјану”, док је од мангулице најбоља сланина Мила Филиповског из Качарева.
ЛЕБАЦ ИЗ КОВИЉА
И ПОРЕД “мора” сланине посетиоцима није промакла тезга Новака Матића из Ковиља. Ту се могао купити прави, бели домаћи лебац печен на патосу у старинским пећима од цигле. Ценио га пекар 100 и 200, али и 1.000 динара. Овај најскупљи, каже Матић, тежак је пет килограма и пече се барем сат и 40 минута. Завијен у памучну крпу, може да стоји 10 дана и тада је, тврди, најукуснији.
БРОЈКЕ
* 300 излагача из Србије на Сланинијади
* 100.000 посетилаца очекује се до недеље у Качареву
* 1.200 динара кошта најскупља панчета
Ј. Матијевић, Новости
И мало ракијице-како би доживљај био потпунији.
И мало ракијице-како би доживљај био потпунији.