ЕвроАзија

Основан Фонд вредан 10 милијарди долара за нови пут свиле

Уплаћен почетни капитал од 10 милијарди долара у Фонд за пут свиле, који ће спојити Кину у средњу Азију, преко Ирана и Турске, с Балканом и Ротердамом

Пројект новог Пута свиле, који треба да споји Кину са остатком Евроазије, ових дана је почео да добија реалне финансијске основе. Крајем фебруара основан је Фонд пута свиле с почетним средствима од 10 милијарди долара који у наредних годину-две треба да нарасте на укупно око 40 милијарди долара.

Прва средства у Фонд уложила је Управа кинеских девизних резерви, затим Фонд Чајна (Цхина) инвестмент корпорејшн (Цорпоратион) као и Експорт-импорт банка Кине и Чајна диволопмент бенк (Цхина девелопмент Банк).

Пројекат економске сарадње у градњи новог Пута свиле најавио је 2013. кинески председник Си Ђинпинг, а ове године је пројекат проширен и градњом поморске инфраструктуре уз обале Азије. Циљ је да се Кина споји са околним земљама путевима, железницом, енергетским и телекомуникационим системима. Тајланд и низ других земаља су већ потписале споразуме о градњи железничких коридора за велике брзине.

Унутар Кине, Пут свиле треба нарочито да допринесе убрзању развоја сиромашнијих области на западу земље, посебно провиниције Син Тјанг, суседа средњеазијских република, која може постати нови економски центар земље.

Укупно би овај пројекат у свим својим видовима, како се рачуна, могао коштати око 21 билион долара.

Кинески премијер Чанг Као-ли дао је почетком овог месеца на знање да је за владу овај пројекат међу овогодишњим приоритетима. Осим инстраструктуре, пројекат би у ширем смислу обухватио градњу великих економских зона и индустријско-трговинских паркова који би помагали развој међународних економских коридора који ће обухватити и градњу нових и проширење постојећих лука.

До краја ове године треба да почне да ради Азијска банка за инвестиције у инфраструктуру (АИИБ). Меморандум о оснивању банке, које је иницирала Кина, потписало је већ 26 земаља. Оснивачки капитал банке би требало да износи 50 милијарди диолара. Овиме Кина, осим побољшања веза са суседима, настоји да појача свој утицај у Азији и свету. У конкурентској Азијској развојној банци, наиме, главну реч има Јапан, а у Светској банци за развој – САД.

 

Милан Лазаревић, Балкан магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Amerikanci i Izrael rade na stvaranju Kurdistana,drzave koja ce biti kljucna i dominantna u toj regiji,a imace i veliki broj stanovnika,jer oko 40 miliona kurda zivi na tom prostoru. Po sred te drzave prolazi ovaj “Put svile”,taj pravac je bitan zbog transporta nafte i gasa a i kontrole Kavkaza,a ko kontrolise Kavkaz,taj kontrolise i Bliski Istok i Rusiju(a to je za SAD najvaznije). Katar i S. Arabija finansijski pomazu sve ovo. Na tom putu je i put heroina iz Avganistana(90% svetske proizvodnje) u EU i Rusiju,te tokovo sada kontrolise CIA.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!