Србија

Осуђени смо да нестанемо

Ничему се добром не надамо, тешка срца Срби јужно од Ибра коментаришу споразум Београда и Приштине постигнут у Бриселу.

– Највероватније ће бити још горе. Мислим да је ово лагано одступање и индијански начин одумирања. Држава нас је предала, нажалост, косовским Албанцима. А они за ових 14 година нису показали добре намере да нас желе у окружењу. Што ми један Албанац рекао – нама је сан да ви сви једног дана одете, а ми смо, нажалост, на добром путу да се то и догоди – каже Саша Секулић, привредник из Грачанице. 
 

Он каже да не зна шта су Срби добили споразумом.

– И за тај датум у ЕУ читам у новинама да виси опет негде. Што је Матија Бећковић рекао – ово није продаја, ово је предаја! Нигде нема ни оне четири тачке што је бивши председник ставио, да се разговара о имовини и другим важним животним ставовима. Ми Срби јужно од Ибра смо и раније живели под истим условима. Имамо њихова документа јер не могу нигде да мрднем без косовске личне карте и возачке. На српску неће полиција да ме пусти. Али, север је био нешто друго – објашњава Секулић.

Драган Столић из Приштине каже да су Срби већ психички пропали од тортуре и изолације. Ипак, знају веома добро шта се дешава, и трезвено причају о политици. Држава је, сматра Столић, требало да “договара да Косово функционише унутар Устава и државе Србије”.

– Требало је да буде аутономних области или као четири кантона: северни, централни део, део Брезовице и моравски крај који ће бити самосталан у свим одлукама и судским и законодавним и полицијским. Више од 250.000 Срба је избачено са Космета насиљем и чишћењем. Изгубили смо право на живот, на рад, на стваралаштво, и када немате слободу кретања, говора, мисли, право на своју имовину, не види се будућност – каже Столић, који са супругом живи у контејнерском насељу у Грачаници.

[quote]

Без помоћи Београда

Привредник Саша Секулић и једини произвођач ратлука јужно од Ибра, кога Албанци бојкотују и не купују његову робу, каже да је држава била упозната са стањем и проблемима Срба у том делу Космета.

– Знало се шта се дешава. На састанцима са нашим политичарима ми смо тражили само да нам дају шансу да се нађемо на рафовима у Србији и да нам те велике фирме не траже новац за то, јер ми тај новац немамо. Тражили смо да не будемо зависни од Албанаца, али ништа. Нек

[/quote]

 

Драган Лазић из Урошевца са породицом живи у Косову Пољу. Нема куће, нема стан, са троје деце живи у локалу предвиђеном за киоск. Њему бриселски споразум ништа није донео. Осим стрепње.

– Само се надам да неће бити горе. Није пријатно да слушате запаљиву реторику и непријатне ствари, јер то диже тензије. Надам се само да не живим горе. И овако живим тешко и не видим неко побољшање. Суштина је да се политичари баве политиком, а не скоројевићи који су дошли из планине и шуме. А народ ко народ увек мора да слуша политичара. И овце имају предводника. То је Бог рекао – каже Лазић.

Управо Срби који живе у најтежим условима, интерно расељени по контејнерима скоро деценију, показали су највише разумевања за државу Србију.

– Србија није моћна овде, шта да уради када је то одлука виших сила – одмахују руком.

– Београд на све мисли. И на људе који живи у Америци. Сваки споразум који се људи договоре је добар. Неспоразум доводи до рата и до убијања људи – каже Звонко Живковић, прогнаник из Ђаковице.  

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!