Сутрашња прва званична посета потпредседника косовске владе и министра спољних послова Хашима Тачија Црној Гори изазива бројне реакције црногорске јавности, а из безбедносних разлога отказано је његово предавање о НАТО интеграцијама које је било планирано, сазнају подгоричке Дневне новине.
„Процењено је да би то била прилика за исказивање незадовољства дела грађана Тачијевом посетом, па се од те идеје одустало“, казао је извор листа.
Бројна избегличка удружења најавила су протесте у Подгорици захтевајући отказивање Тачијевог доласка пе свега због обесправљености Црногораца и Срба који су остали да живе на Косову и Метохији, али и немогућности повратка избеглих и прогнаних.
Корак даље отишао је митрополит црногорско-приморски Амфилохије који је синоћ на молебану поводом обележавања православне Нове године затражио од црногорских власти да пониште одлуку о признању самопроглашене косовске републике.
– Помолимо се да и наши главари црногорски укину онај најсрамнији чин у историји Црне Горе -признање лажне државе Косова. У исто време помолимо се да хиљаде наше браће прогнаника са Косова и Метохије, од којих око 30.000 њих у Црној Гори живе као просјаци добију обновљене домове. Да им црногорски главари обнове домове. И у исто време да се испита на међународним судовима ко је извршио геноцид на Косову – казао је митрополит Амфилохије.
Митрополит је рекао да је Тачи „један од главних актера геноцида на Косову и Метохији“, те да би због тога требало да је у Хагу.
Тачи: Црногорска национална мањина је историјски део Косова
Тачи је у интервјуу подгоричкој Победи уочи посете најавио промену косовског Устава како би, како каже, Црногорци и Хрвати били укључени као националне мањине.
– Црногорска национална мањина је историјски део Косова, на исти начин као што је албанска мањина историјски део Црне Горе. Чињеница је, такодје, да су се многи Црногорци на Косову изјаснили као Срби и ми данас немамо тачан број етничких Црногораца. Али, независно од стварног броја Црногораца, ми смо заузели став да будемо великодушни према историјском присуству црногорске мањине и да им гарантујемо једнак статус – казао је он.
Најављене протесте поводом његове посете, Тачи је оценио да „у свим бившим југословенским републикама на Балкану постоје неки људи који су још таоци прошлости, оптерећени националистичким темама и употребљавају језик мржње“.
Он сматра и да је „Косово један од најуспешнијих пројеката војне интервенције Запада у модерној историји“ и додаје да „као држава стално напредује“.
Тачијева посета је, према писању подгоричких медија, дубоко поделила градјане Црне Горе, а протесте против најавио је Савез удружења расељених у Црној Гори док је истовремено организација под називом „Удружење Црногораца Косова“ поздравило његов долазак.
„Црна Гора је без сумње увек била фактор регионалног мира и напретка тако да је ова посета логичан наставак те политике. С друге стране, потписивањем Бриселског споразума и учешћем на регионалним иницијативама и Косово све више показује исте сигнале. Стога верујемо да ће посета допринети стабилности и миру у региону што је циљ свих нас“, саопштило је то Удружење.
Посета ће створити квалитетније услове за одрживи повратак расељених и довести до коначног решења нашег уставно-правног положаја и адекватне заступљености у Скупштини Косова, као и изради стратегије за афирмацију црногорске заједнице на којој инсистирамо, наводи се у саопштењу Удружења Црногораца Косова.
С друге стране, Савез расељених је позвао градјане да у што већем броју додју 16. јануара испред виле „Горица“ у Подгорици у знак протеста против доласка, како су навели, „ратног злочинца и терористе ОВК Хашима Тачија“.
У позиву на протест они поручују грађанима да на тај начин искажу, како пише, „противљење политици легализације геноцида и етничког чишћења коју персонификује масовни убица и трговац људским органима Хашим Тачи“.
Танјуг