Економија

Откази: Године стажа ништа не вреде

На бироу за запошљавање је, са статусом технолошког вишка, у прошлој години завршило 34.493 радника. То је за 8.007 радника мање него претходне, иако се број подељених отказа непрестано повећава. Разлог је што све већи број предузећа пред банкротом “убеђује” раднике да пристану на споразумни раскид јер се, по свему судећи, све теже могу надати парама за отпремнине.

Иако је обавеза послодавца који прогаси радника за вишак да му исплати отпремнину за сваку годину радног стажа, то се у пракси не примењује. За сада је једини сигурни платиша – држава.

– Од 2008. до 2012. из буџета је исплаћено 44.460 радника који су проглашени за вишак у предузећима у процесу приватизације или реструктурирања – каже Љиљана Џувер, помоћник министра за рад у Сектору за запошљавање. – И за ову годину је предвиђен износ од 1,6 милијарди динара.

Џуверова додаје да технолошки вишкови из ових фирми добијају чак и повољније износе од осталих и да њихове отпремнине могу бити у висини од 10 просечних републичких зарада или могу да добију по 100 евра за сваку годину стажа, плус одређене стимулације.

У Унији послодаваца Србије кажу да је просечан износ отпремнина између 230.000 и 240.000 динара по “прекобројном”раднику и да, упкос тврдњама синдикалаца да све мањи број радника остварује ово право, послодаваци испуњавају своје обавезе, и то најчешће у 6 до 12 месечних рата. Ипак, примећују у Унији, све мање послодаваца своје раднике проглашава за вишак управо из разлога што нема новца да их исплати.

НАЈВИШЕ ВИШКОВА СА СРЕДЊОМ ШКОЛОМ У НСЗ кажу да већина радника које послодавци прогласе за вишак дођу код њих јер имају право и на новчане накнаде са бироа. У овом тренутку је највише незапослених “вишкова” са завршеном средњом школом – 21.944 лица. Без стручне спреме и полуквалификованих је 8.324 радника, а са завршеном вишом школом или факултетом их је 4.225.

– Све је више радника који пристају на споразумне раскиде јер већ месецима не добијају плате, а и сами процењују да фирма неће имати одакле да им исплати отпремнине све и да добију судску пресуду – објашњава Драгољуб Рајић из Уније послодаваца Србије. – Зато се задовољавају макар исплатом заосталих зарада коју послодаваци такође морају да сакупљају месецима.

Рајић каже да је међу отпуштеним радницима ранијих година трећина проглашавана технолошким вишком, трећина потписивала споразумне прекиде радног односа, а трећина су предузетници који су затворили своје радње у којима су били једини запослени. Од прошле године се, међутим, ова сразмера полако мења, а такву би праксу могле зауставити измене Закона о раду по којима би послодавац плаћао отпремнине само за године проведене код њега, а не и за укупан радни стаж. Министарство рада је и послодавцима и синдикатима у понедељак послало хитан позив за састављање радне групе која би се бавила управо овим изменама.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!