Београд — Члан Фискалног савета Владимир Вучковић не искључује могућност да већ у овој години буде отпуштања у јавном сектору како би се уштедело 400 милиона евра.
„Потребно је што пре усвојити планове, а остаје питање да ли је све то могуће ове године. Не искључујем ту могућност, али ипак треба сачекати план нове владе“ рекао је Вучковић, уз опаску да ад-хок мере и линеарна отпуштања нису добра идеја, већ да је за то неопходно да се сачека да нова влада изадје с планом.
Према његовим речима, на влади је да сама оцени где ће уштедети тих 400 милиона, али како каже, вероватно ће морати да крати расходе, јер нема много простора за повећање прихода.
Стаменковић је нагласио да није тачно оно што ових дана много медији наводе, како је ММФ тражио од Владе Србије да смањи плате и пензије. „Био сам на преговорима и ММФ није говорио о томе. Само су рекли да би наша влада требало да направи своју рачуницу а они своју, па ће о томе бити речи кад се формира влада и кад почну преговори“, навео је Стаменковић. Како је прецизирао, ММФ је говорио о параметрима вежаним за то колико подићи старосну границу, радни век, али, према његовим речима, даље од тога није ишао. „ММФ свакако истиче да се не сме дозволити да просечне пензије иду испод 50 одсто од просечне плате“, подсетио је Стаменковић.
„Не сме да нас изненади ни смањење масе плата у јавном сектору, али ни смањење пензија“, рекао је након представљања новог броја билтена Макроекономске анализе и трендови (МАТ).
Вучковић је нагласио да је потребна другачија реформа са промовисањем дужег радног стажа и смањивање бенефита за ранији одлазак у пензију.
Дубина проблема је толика, упозорава он, да не треба да изненади ако се буде штедело на сваком месту у смислу смањења издатака за робу и услуге, субвенције и слично.
Вучковић је подсетио да ће јавни дуг Србије да расте до 2017. године и да до тада мора да се смањује дефицит буџета. Дефицит ће ове године уместо планираних 7,1 одсто бруто домаћег производа износити око осам одсто БДП-а, додаје он.
Дефицит од осам одсто, према његовим речима, не може да се смањи преко ноћи а ни за годину дана, а идеално би било кад би се сваке године смањивао један до два одсто.
„У том смислу и јавни дуг ће са садашњих око 65 одсто БДП-а вероватно до 2017. да предје 70 одсто (оптимиста. јавни дуг ће до 2017 прећи 90% БДП-а и то у најбољем случају). Сад је велико питање да ли ћемо моћи све те године да финансирамо дефицит уз тако висок јавни дуг“, наводи Вучковић.
На питање да ли толики дефицит и јавни дуг значе и да ће камате на даље задуживање Србије да расту он одговара: „За камате ће пресудно бити да ли имамо озбиљан план фискалне консолидације. Уколико влада буде озбиљна и презентује добар програм, онда не треба очекивати превисоке камате и поред високог јавног дуга и дефицита“, закључио је Вучковић
Са друге стране, уредник МАТ-а Стојан Стаменковић није могао са сигурношћу да каже да ли ће због уштеда од 400 милиона евра морати да се смањују и пензије.
„Уштеде ће бити неопходне, као и свођење дефицита на планиран ниво од 7,1 одсто БДП-а“, рекао је али није могао да каже да ли ће, и колико то погодити пензије. Остаје да видимо, додао је, шта ће се договорити влада и ММФ.
Подсећајући на недавну изјаву економисте Милојка Арсића – да ће пензије морати да се смањују, Стаменковић није био спреман да то прихвати као неминовност, и поручио је да је много важније стварање одрживог пензионог система.
Уредник МАТ-а је рекао да је неопходно да влада уштеди 400 милиона евра и да сведе дефицит на планиран ниво од 7,1 одсто. Овако ће, како је оценио, дефицит буџета износити око осам одсто.
Он је рекао и да би тај новац могао да се уштеди и смањивањем удела сиве економије, за коју се, како је навео, процењује да је достигла већ 30 одсто БДП-а.
„Питање је да ли држава може да прошири законску обавезу плаћања пореза за оне који то избегавају. На пример, ја сам сваки дан на земунској пијаци и видим да се тамо продаје индустријска роба на тезгама. То не само да није дозвољено, већ они на то плаћају паушално порез уместо припадајући, у висини од 25 одсто“, каже Стаменковић.
Танјуг
PA TO SU TI 400 MILIONA STO CEMO DA USTEDIMO / ZATO STO NAM JE DAO KATAR MILIJARDU / ???
Šta to smrdi? A da, evropska govna izdajnicka!!!!!
manipulator, veliki mangup, teško nama sa njim
A kako bi bilo da svi vi“ lipsete“ i da zivite kad prosecan radnik od 200-300 eura a pritom da hranite bar troje?
Ти тако видиш перпективу ове земље? Сјајно, Вучић је идеалан избор за тебе!
MISLIM DA JE TO TREBALO PUNO PUNO RANIJE DA SE KRESE DRZAVNA ADMINISTRACIJA ,RADNICI SU ODAVNO DOBIJALI OTKAZE IZ PROPALIH PRIVATIZACIJA ,A NJIH SE JOS I VISE NAMNOZILO KAO PACOVA….SMANJITI ADMINISTRACIJU A U SKUPSTINI PREPOLOVITI BROJ POSLANIKA !!! PA KAD JEDNA MADJARSKA MOZE IMATI 199 POSLANIKA A MI 250,SRAMOTA .
OPET LAZES!!!CAS KAZES BILJE CE SE ZIVETI CASKRADES LJUDIMA ONO MALO STO IMAJU!!KAZES BICE POSLA SAD DAJES OTKAZE!!!!STA JE KOD TEBE ISTINA?????
jedi govna on je najbolji
serem ti se u labrnje pogane smradino >:(
Taman sam pomislio da je Djilas nestao kad ono srećom evo ga oglasi se!
Mali je teško bolestan
istina… šta je to to ovde ne postoji… nego ljudi da se odmetnemo u šume pa partizanski….. a i tamo možemo samo ovce da čuvamo ako neko plati..lako je ovim što imaju selo.. šta ćemo mi što nemamo ništa osim asfalta..
Metla…. Vreme je za metlu…
Znaju li oni uopste gramatiku?!CU,CETE,CE . . .
20 godina se kralo i kralo i kralo,i sada je dosao ovaj pametnjakovic da mi uzme od mojih 40000 hiljada da vracam ukradeno,nece moci vucicu ja nisam krao i necu da vracam.smanji cene 50 posto pa uzimaj i 20 od plate nije problem.covek je manipulator stiti bogatase i privrednike,zaradjuju milione i milijarde dinara a radniku u privatnom sektoru daje 25000 hiljada.ovo je klasicna diverzija nisu mu dzabe englezi davali savete sta da radi
Грађани Србије, просто на српском да Вам кажем, ко Вас јебе кад сте гласали за њега… После ј****а нема кајања!