Србија

Откривен нови феномен на обронцима планине Радан

Стручњаци туристичког предузећа “Планинка” открили су данас у атару села Рударе, на територији општине Куршумлија, зид састављен од хоризонталних камених колона дужине 100 метара и висине десет метара.

Директор сектора за туризам “Планинке” Радован Танасковић рекао је да се највероватније ради о природном феномену, готово идентичном “Џиновском мосту” у Северној Ирској који је под заштитом УНЕСЦО.

“Ради се о каменим блоковима различитих облика, од четвороугаоних до осмоугаоних, дужине до једног метра. Сви камени стубови су потпуно правилно уклопљени један на други, у дужини већој од 100 метара. Прва претпоставка је да је у питању природни феномен”, казао је Танасковић.

Он је рекао да се за ову реткост до сада није знало, јер се налази на веома неприступачном терену, на обронцима планине Радан, а да је до открића дошло на основу прича мештана оближњих села.

“Веома сам изненађен данашњим отрићем, никада нисмо ни слутили да овако нешто може постојати на територији општине Куршумлија. На први поглед личи на потпорни зид од обрађеног камена, међутим, само брдо личи на вулканску купу. Постоји вероватноћа да је тај огромни зид настао вулканском активношћу у додиру са Панонским морем, јер је познато да је овде некада постојао залив”, казао је Танасковић.

Он је рекао да постоји могућност да је та природна реткост искоришћена још у римско доба, јер се на врху “необичних камених стубова” налазе остаци римског кастела а испод њега остаци кућа од подграђа.

“Ти необични стубови сада се могу видети у дужини од око 100 метара са прекидима, али се у овом тренутку не може проценити колику површину заузимају, јер је један део стубова покривен слојем земље и густим растињем. Мислим да се ипак ради о већој површини”, рекао је Танасковић.

Према историјским подацима, на том месту током средњег века налазила се кула Бранка Младеновића, оца Вука Бранковића, па ово место мештани зову још и “Бранкова кула”.

Куршумлија је територијално једна од највећих општина у Србији. Скоро 57 одсто територије куршумлијске општине је покривено шумом на обронцима Копаоника и планине Радан. Процењује се да је до данас истражено мање од 10 одсто тог подручја, што указује на могућност да постоји још сличних појава у природи.

У туристичком предузећу “Планинка” кажу да ће предузети све кораке да би се обавила обимна археолошка, геолошка и туризмолошка истраживања новооткривених камених стубова на Радану, како би се та природна реткост ставила у функцију туризма.

“Поред природног феномена Ђавоља варош, очекујемо да ће и ови камени стубови бити веома атрактивна туристичка дестинација”, казао је Танасковић.

 

Бета

фото: Бета

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!