Србија

Откривен споменик Подунавским Швабама у Бачкој Паланци

Бачка Паланка – Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор присуствовао је данас у Бачкој Паланци откривању и освештавању споменика подигнутог у знак сећања на припаднике немачке заједнице који су живели у том граду између 1764. и 1944. године.

„Откривање спомен-плоче у знак сећања на припаднике немачке заједнице који су у три општине – Нова, Стара и Немачка Паланка, живели скоро два века, чин је који има за циљ да у човеку који стоји до нас видимо оно што нам је заједничко и што нас повезује, јер једино тако можемо сви заједно градити будућност”, рекао је Пастор на откривању споменика.

Откривен споменик Подунавским Швабама у Бачкој Паланци

Како се наводи у саопштењу из Скупштине Војводине, он је истакао да се линија која раздваја добро и зло не протеже између народа, држава и раса, него у савести сваког понаособ у којој се „бије битка и доноси одлука јесмо ли људи и остајемо ли и даље припадници те врсте која се зове људски род”.

„Наша је дужност и част да сачувамо и пренесемо сећање на Подунавске Швабе и на генерацију која ће доћи после нас, и све оне који ће доћи и после њих, за вечност. Нека ова спомен-плоча буде за вечност!”, нагласио је Пастор.

Споменик „Сећање и разумевање”, који су, заједно с председником Пастором, открили председник Савезног удружења Подунавских Шваба у Немачкој Ханс Суприц и председник општине Бачка Паланка Бранислав Шушница, постављен је на платоу испред римокатоличке цркве у Бачкој Паланци.

После сагласности Министарства културе Србије, одборници Скупштине општине Бачка Паланка прошле године донели су Одлуку о подизању спомен-обележја некадашњим становницима Бачке Паланке немачке националности.

Средства за изградњу овог споменика у целости је обезбедио Савез удружења Подунавских Шваба Немачке и Удружења Немаца из Бачке Паланке у иностранству, а они су и били подносиоци захтева за подизање овог спомен- обележја.

Свечаности је присуствовао и председник Националног савета немачке националне мањине Михаел Плац, јавља Танјуг.

Политика.рс, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Ти исти подунавски Немци , као фолкс дојчери у 2 св.рату су побили на хиљаде Срба по Војводини и Србији. А ми им подижемо споменик . Њихова недела и злочине памтиће Новосађани, Панчевци а по највише житељи под Копаоничких места Бруса. Где су побили све што су нашли по кућама , њивама и ливадама. Од беба у колевкама до стараца у кућама.

    1. Da Vas dopunim:Zloglasna divizija“princ Eugen“ koja se „proslavila“ nalmonstruoznijim zločinima nad Srbima bila je sastavljena isključivo od folksdojčera!Kako mi je veoma davnp pričao jedan od retkih preživelih,kada su u selu Draginac kod Loznice, Nemci streljali gotovo 2000 stanovnika tog i okolnih sela:“Sve švabe koje su učestvovale u streljanju govorile su Srpski“!!!

  2. Sram vas bilo za ilustraciju uz članak! Pola miliona građana Srbije strpano je u konclogore – i bukvalno su se zvali koncentracioni logori – od 1944. pa nadalje, preuzimanjem vlasti od strane komunista. Bukvalno svi, deca žene, starci, samo zato što su bili nemačke narodnosti. Desetine hiljada umrlo je od zime, gladi i bolesti, a ostali su zauvek proterani iz zemlje uz pljačkanje celokupne imovine. U isto vreme na istom ovom sajtu kukate kako su Srbi večite žrtve. Licemeri!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!