Ново израелско истраживање потврдило је изненађујућу тврдњу да код Фајзер вакцине заштита слаби у року од шест до осам месеци. Док се према проценама америчке клинике вакцина Модерна се у првој половини године показала чак дупло бољом од Фајзера по питању спречавања пробијања заразе.
Ново белгијско истраживање тврди да Модерна генерише минимум двоструко више антитела него мРНА вакцина Фајзера/БиоНТецха. Истраживање је вршено на 2.500 медицинских радника, те су посматрани они запослени који раније нису били заражени САРС-ЦоВ-2 вирусом.
Они који су примили Фајзер вакцину остали су на нивоу 1108 модела по милилитру, док су вакцинисани Модерном имали ниво од чак 2881 на милилитар.
И даље није јасно шта је разлог тако великој разлици, али су истраживачи у писму објављеном у листу Америчке медицинске асоцијације поставили тезу о две могућности: о већој количини „енергетски састојака“ у Модерниној вакцини (100 према 30 микрограма) иили дужем периоду између две дозе (четири према три недеље).
Уз то, према проценама Мајо клинике у САД Модернина вакцина се у првој половини године показала чак двоструко бољом од Фајзерове кад је у питању спречавање пробијања заразе.
Цео свет бруји и расправља о трећој дози вакцина и доноси кључне одлуке о наставку програма вакцинације, а у исто време нам пристижу и резултати ових истраживања. Шта то значи за даљи програм и да ли ће ово утицати на избор треће дозе вакцине код наших грађана?
Још једно велико израелско истраживање – „Wанинг иммунитy оф тхе БНТ162б2 ваццине: А натионwиде студ фром Исраел”) говори о томе да заштита чак и против тежих исхода код старијих особа опада у периоду од шест до осам месеци. Налази звуче поприлично алармантно за све старије вакцинисане Фајзером. Нпр, људи старији од 60 година вакцинисани са две дозе у марту месецу су 1,7 пута боље заштићени од тежих исхода болести него они који су вакцинисани у јануару месецу.
Главни закључак тог израелског истраживања које је обухватило чак 4,7 милиона људи гласи: „Резултати сугеришу снажни учинак слабљења имунитета. Kвантификовање слабљења имунитета критична је информација за доносиоце одлука широм света кад је у питању администрација трећих доза вакцина за коронавирус“.
Испод је графикон израелског истраживања који указује на драстични пад имунолошке заштите након вакцинисања Фајзером – чак и кад су у питању тежи исходи.
Пратећи расправе око треће дозе вакцине, све се више полемише и о мешању вакцина различитих произвођача како би имале бољи утицај на имуни систем.
Узгред речено, многе велике државе и даље преферирају Фајзер и и даље је вакцина првог избора. Аустралија није искористила 6 милиона доза вакцине АстраЗенеке, али је са Сингапуром договорила хитну размену Фајзера. Сингапур ће им сада испоручити 500 хиљада доза како би убрзали програм вакцинације, док ће им Аустралија вратити те дозе крајем године. Сингапур је вакцинисао 80 посто нације, те нису изразили забринутост иако је у понедељак забележио највећи број случајева за годину дана (155). Тако да напуштају зеро-цовид стратегију.
Утисак је да се Аустралијом раширила поприлична параноја од делта соја. Аустралијски Скy Неwс објавио је резултате истраживање како Аустралијанци мисле да је могућности смрти од делта соја неверојатних 38 посто. Оригинални чланак можете прочитати овде. Је ли страх у Аустралији заиста ван контроле?
С посебном пажњом, након лоших искустава са заразнијим делта сојем, прати се појава свих нових сојева. Један од таквих откривена је у Јужној Африци – сој Ц.1.2 наводно садржи више мутација карактеристичних за бета сој, али и више оних утврђених код заразнијег делта соја.
Аутор: Селена Рибић, Нова.рс