Откривен високософистицирани штетни програм Wорм.Wин32 фламе, који је активно коришћен као сајбер оружје у неколико земаља. Нови вирус превазилази све досадашње сајбер претње
БЕОГРАД – Компанија “Касперски Лаб” објавила је да је откривен високософистицирани штетни програм “ворм.вин32 флејм” (Wорм.Wин32 фламе), који је активно коришћен као сајбер оружје у неколико земаља.
“Касперски” уопозорава да сложеност и функционалност новооткривеног вируса превазилази све друге досадашње сајбер претње. Он је дизајниран за сајбер шпијунажу и може да покраде вредне податке, као што су садржаји са екрана, информације о циљаним системима, сачуване датотеке, контакт подаци, па чак и аудио разговори.
Независно истраживање иницирале су Међународна унија за телекомуникације и “Касперски лаб”, после низа инцидената које је изазвао други, још непознат, деструктивни штетни програм, под кодним именом “випер” (Wипер).
Прелиминарни резултати показују да је злонамерни програм „дивљао” више од две године, тачније од марта 2010. године, а због своје изузетне комплексности и циљане природе напада, ниједан безбедносни софтвер га није открио.
Избрисао је податке на великом броју рачунара у западној Азији, он тек треба да буде проучен, али су током анализе инцидената, стручњаци “Касперски лаба”, у сарадњи са Међународном унијом за телекомуникације, наишли су на нови тип штетног програма, сада познатог као “флеим”.
Иако се карактеристике програма “флеим” разликују од претходних значајних сајбер оружија, географија напада, коришћење специфичних софтверских пропуста, као и чињеница да су само одабрани рачунари на мети , говоре да припада истој категорији супер-сајбер оружја.
Извршни директор и суоснивач компаније Еуген Касперски рекао је да “флеим” још једна од фаза у сајбер рату, упозоривши да таква оружја могу лако бити искоришћена против било које земље.” За разлику од уобичајеног ратовања, развијеније земље заправо су најугроженије у овом случају,” казао је он.
Тачне информације у вези са вирусом тек треба да буду откривене, али је већ јасно да има способност да се умножава помоћу локалне мреже, користећи неколико метода, укључујући исте рањивости штампача и метод УСБ инфекције, коју користи ранији вирус “Стуxнет”.
Стручњаци “Касперски лаба” тренутно обављају детаљнију анализу штетног програма, а за сада је познато да се састоји из вишеструких модула и сачињен је од неколико мегабајта извршног кода – што га чини око 20 пута већим од “Стуxнета”.