ЛОЗНИЦА, КРУПАЊ – Цена килограма купина у овом делу Србије од само 30 динара за највећи број произвођача не само што није исплатива, већ је многи доживљавају и као понижавање њиховог рада и уложеног новца. Штавише, неки од власника купињака су дигли руке од бербе, одлучни да не плаћају раднике, те тако себе поштеде апсурда да даљим радом само тону у још већи минус.
– Овако никада није било, али сам ипак са децом одлучио почнемо бербу, те надничарима понудио да делимо по пола оно што оберемо. Нисам ни сањао да ће цена пасти овако ниско, а за такво стање је свако објашњење безобразно, посебно оно да су у хладњачама остале велике количине воћа од прошле године – каже Милисав Јовић из Лознице, који у Тршићу има купињак, а производњу, откуп и пласман одлично познаје јер је годинама руководио овдашњим задругама.
У суседној Рађевини, власник хладњаче Саша Нешић је испрва за прву класу купине давао 55 динара, а за другу 45 динара – намеран да одржи добре односе са произвођачима из овог дела Србије.
Због огромне понуде и чињенице да су се остале његове колеге определиле за чак 30 одсто нижу откупну цену, и он је морао да их “коригује” за по десет динара – наниже. Не помаже ни процена да је петина рода у првој класи, ни чињеница да произвођачи купине сами довозе у хладњачу, ни сазнање да је квалитет одличан и за 50 одсто бољи од лањског.
Зато су у најповољнијем положају купинари који имају амбалажу и могућност да берићет дају хладњачарима на услужно чување – чекајући бољу цену.
УЦЕНА
У МНОГИМ местима Јадра и Рађевине откупљивачи млека за количине које домаћини предају викендом неће да плаћају више од 10 динара по литру. Иако је радним данима цена чак три пута виша, суботом и недељом важи принцип “узми или остави”.
В. МИТРИЋ, Новости