Економија

Отпремнине чека чак 20.000 радника

ДУГОГОДИШЊЕ губиташе, фирме у реструктурирању, свега три недеље деле од момента када ће бити препуштени на милост и немилост поверилаца. Заштита државе од принудне наплате „пада“ 31. маја, а у најбољем случају привелигије ће се продужити за највише 17 предузећа. Најмање 20.000 запослених у преостали 80 предузећа, међутим, већ првих дана јуна може да се нада радној књижици. Директори фирми, па ни синдикални лидери, још не знају хоће ли им држава исплатити отпремнине. У Министарству привреде тврде да и њима следује накнада од 200 евра по години стажа.

 Председник Самосталног синдиката Србије, Љубисав Орбовић, верује да држава неће „дићи руке“ од ових људи. Сматра и да не постоји ниједан разлог зашто би они били кажњени у односу на раднике који су раније отишли из предузећа уз социјални програм.

– За 19. мај је заказана седница Социјално-економског савета и очекујемо да ће представници Владе Србије тада отклонити сваку недоумицу у вези са предузећима у реструктурирању – каже Орбовић. – Тада ћемо сазнати којих 17 фирми ће остати заштићено од поверилаца, али и која је судбина радника из преосталих предузећа. Пошто тренутно не знамо кога ће држава штитити, не знамо ни колико радника би могло да остане без посла. Лицитира се са бројком од 20.000, али би могло да их буде и више.

Расплет жељно ишшчекују и у предузећима. Нико се не мири са стечајем и распродајом имовине која не може ни изблиза да измири дугове. Тако се у прибојској Фабрици седишта надају да ће до краја месеца ући у приватизацију.

– За нас су заинтересована два потенцијална купца, али је запело што ми немамо 280.000 динара да платимо човека који је урадио елаборат о процени имовине предузећа – каже директор Драгиша Живковић. – Без тога нема продаје. Влада је донела закључак по коме фирме које немају новца за такве услуге могу да рачунају на помоћ преко Фонда за развој. Ја скоро свакодневно зовем Министарство привреде, али они кажу да пара нема. Не знам шта ће бити са нама. То знају у Влади Србије.

Ова фабрика упошљава 50 људи, па, каже директор, нису у жижи интересовања. За њих, како додаје Живковић, тако прошле године није било новца ни за социјални програм. Насупрот њих је, на пример, фабрика „Јавор“ из Ивањице. Овде стечај чека свега седморо радника.

– Код нас је кроз социјални програм отишао 521 запослени још крајем прошле године – објашњава директор Жељко Масларевић. – Мислим да ће преосталих седам запослених после стечајног поступка имати право на шест месеци накнаде са бироа. Држава је наш највећи поверилац. Више од половине дуга је према Фонду за развој и Пореској управи.

БУЏЕТ

Отпремнине за запослене би требало да се исплаћују из Транзиционог фонда. Буџетом за ову годину за њега је издвојено 16 милијарди динара.

СУРОВИ СЦЕНАРИО

По најсуровијем сценарију радници би могли да рачунају само на права која предвиђа Закон о стечају. У том случају њихове заостале плате би биле у првом исплатном реду, али не у износу у којем су биле. Закон, наиме предвиђа да се радницима исплати 12 минималаца.

 

Новости

Илустрација Горана Дивца

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!