Српска Агенција за лекове одбија да повуче сумњиве медикаменте са тржишта иако је то препорука ЕУ.
Европска агенција за лекове је још пре 10 дана издала налог да се у земљама широм ЕУ из продаје повуче око 300 генеричких лекова. Разлог је контрола лабораторије „ГВК Биосциенцес“ у Индији за коју се сумња да је вршила неетичка истраживања над овим лековима, а онда их пуштала у промет. Инспекција је утврдила да је током клиничких испитивања тих лекова било манипулације подацима или „намештања резултата“, и то у периоду од најмање пет година. Лекови су због тога означени као непоуздани и превентивно је, док се истрага не заврши, наложено њихово повлачење из продаје.
Касне с објавом
У Агенцији за лекове још пре недељу дана је најављено да ће бити формиран списак одобрених лекова у Србији који су на сумњив начин испитивани у лабораторији „ГВК Биосциенцес“ у Индији, али списак још није објављен.
– Након тога ћемо у сарадњи са Министарством здравља спровести одговарајућу регулаторну меру – наводи се на крају саопштења.
У Хрватској је са тржишта одмах уклоњено седам медикамената, док се у БиХ из продаје повлаче три. Иако је реч о лековима који се увелико продају и у Србији, овдашња Агенција за лекове већ десет дана са тржишта није повукла ниједан од спорних медикамената. У питању су антибиотик „реxоцеф“, затим лекови „алердин“, „синалерг“ и „есцонтрал“ против алергије, „трамадол парацетамол“ против болова, „есциталопрам“ против депресије и анкциозности и „вазидин“ за срце.
Агенција постоји већ 11 година
Агенција за лекове основана је 2004. године са основним задатком да издаје дозволе за стављање у продају искључиво безбедних и квалитетних лекова, да прати ситуацију на тржишту и предузима корективне мере у складу са нашим и ЕУ прописима. Агенција је дужна да одржава сталну међународну сарадњу, да прати препоруке Европске агенције за лекове и стручне јавности.
– Лекови су повучени због одступања од добре клиничке праксе, што значи да је дошло до прекршаја у клиничким испитивањима тих медикамената у лабораторији у Индији. У сваком случају, треба следити препоруке Европске агенције за лекове. Претпостављам да српској Агенцији треба времена да утврди који од наших произвођача имају те лекове у свом портфолију – прича за „Блиц“ професор др Милица Простран, специјалиста клиничке фармакологије, шеф Катедре за специјалистичку наставу из фармакологије на Медицинском факултету у Београду.
Директор Агенције Саша Јацовић арогантно је одбио да одговори на питања „Блица“. На сајту Агенције објављено је саопштење у коме се наводи да „нема доказа о безбедносним ризицима или изостанку ефикасности предметних лекова“.
С. Тодоровић, М. Лесковац, Блиц
Фото: Алимс
Medikamenti nisu ispitani u „podobnoj“ ustanovi,zato su distributeri posavetovani da uklone lekove iz prodaje dok se ne obave analize tamo gde preporucuju
Ne radi se o mafiji nego o gore navedenom
Pa ima li sta da nas ne truje jebem im seme trulo i prokletooo!
Како то дс су их пустили у продају а сада их повлаче? Значи, немати више ни П од поверења према лековима. Кад се црв сумње роди, оде све!!
Ne nego ce da nas leci koji to bolestan um moze da poveruje