Србија

Отров стиже у Србију! Хрватски фармацеути загадили Саву антибиотицима

Река Сава препуна је антибиотика из хрватске фармацеутске индустрије, открили су стручњаци с хрватског Института Руђер Бошковић и упозорили да то може изазвати катастрофалне последице – помор рибе и угрожавање здравља људи дуж целог слива реке, који се завршава у Србији.

Хрватски стручњаци на челу са др сц. Николином Удиковић Колић тврде да се у Саву испуштају високе концентрације макролидних антибиотика, што директно утиче на повећану количину бактерија у реци које су отпорне на антибиотике.

Нема загађења?

Филип Радовић, директор Агенције за заштиту животне средине, тврди да су анализе воде из Саве узете на улазу у Србију показале да нема повећане концентрације антибиотика.

– Што се тиче реке Саве, на улазном профилу из Хрватске ради се редован мониторинг и нису детектована никаква одступања од уобичајених вредности. Ако се то појави, Агенција ће о томе обавестити надлежно министарство и друге институције. У акцидентим ситуацијама делујемо на основу захтева водне инспекције.

– Узорци отпадних вода насталих из производње показали су присутност макролидних антибиотика у од 100 до 1.000 пута већим концентрацијама него у комуналним отпадним водама. Повећаним уносом антибиотика у животну средину ремети се природна равнотежа, будући да антибиотици утичу на развој резистенције међу бактеријама, укључујући и људске патогене, што представља и ризик за здравље људи – преноси Нови лист наводе стручњака из Института Руђер Бошковић.

Злата Жувела, фармацеут у пензији, истиче за Курир да уколико су тачни наводи хрватских стручњака, онда нам Сава из Хрватске доноси еколошку катастрофу.

– То је поражавајуће ако је истина. Антибиотици у неконтролисаним количинама стварају резистентност и то је еколошка катастрофа. Невероватно је јер су стандарди за производњу лекова изузетно ригидни и фабрика која се оглуши о њих се аутоматски затвара. То би довело до великог помора рибе, биљног и животињског света, и свакако би се одразило на здравље људи. Људи би узимали воду у којој се налазе распаднути делови антибиотика, што би утицало на функцију дигестивног тракта и на резистенцију на антибиотике – каже Жувела.

Др Бисерка Обрадовић из Дома здравља Стари град истиче да претеран унос антибиотика у организам ствара резистенцију, па се и због најједноставније инфекције пацијенти морају слати на болничко лечење.

– Последице су теже и лечење компликованије јер пацијенте морамо слати у болницу – каже Обрадовићева и додаје да то отежава и поскупљује лечење.

Вестионлине, курир.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!