Мада ветеринари и лекари упозоравају да шверцовано месо, које у огромним количинама из Црне Горе и с Косова илегално улази у Србију, може бити опасно за људску употребу, а полиција недељно приведе бар по једну групу шверцера и одузме тоне бразилске говедине и свињетине, посао и даље цвета у Новом Пазару, Тутину, Рашки, Лепосавићу, Зубином Потоку. Рачуна се да се овим „бизнисом“ бави више стотина људи са обе стране границе.
Део меса пореклом из Бразила, Аргентине и Уругваја суши се у Лешку, Лепосавићу, Зубином Потоку, Рашки и Новом Пазару, где је никло на десетине приручних сушара, а потом се најчешће као „домаћа“ пршута продаје широм Србије. Међу купцима су, то је јавна тајна, и неке велике кланице, али и реномиране трговине у великим српским градовима, па и у Београду.
Већа количина овог меса, смрзнутог или сировог (све зависи колико је времена провело на путу од луке Бар или од неког магацина у Приштини), може се наручити „код познатих продаваца“ или слободно купити у већини месара и кванташкој пијаци у Новом Пазару одакле се потом, разним каналима, транспортује купцима широм Србије.
[quote]
Батаци из НАТО резерви
Једно време север Косова и Рашка област били су преплављени пилећим батацима с Косова. Пилетина на Косово стиже из НАТО резерви пошто јој истекне рок, а у неким косовским градовима цео пакет од шест килограма куповао се за један евро. Део сумњивих батака на Косово стиже и као хуманитарна помоћ.
[/quote]
За прелаз у Србију обично се користе алтернативни правци преко планине Рогозне и језера Газиводе које је, упркос сталном присуству полиције, тешко покрити јер шверцери имају војне камионе, чамце, џипове и друга теренска возила којима лако заобиђу полицијске патроле. У Рашкој је својевремено због сарадње са шверцерима ухапшено 20 полицајаца и неколико цариника.
– Месо обично бродом стиже до Бара одакле се у Србију пребацује директно или преко Косова. Брод не одлази док се не испразни, месо је одличног квалитета, све сама печеница, али нема потребне папире и декларације, нисам чуо да је некоме нешто фалило, а користи се на готово свим свадбама и другим весељима јер је упола јефтиније од домаћег. Проблем је једино што се више пута одмрзава и замрзава – каже један од шверцера који је до сада преко границе протерао бар 50 тона.
[quote]
Пилетина с депоније
Нови Пазар и околину својевремено је потресла информација да је група шверцера купила пилеће месо на депонији смећа Голо брдо у намери да га прода на новопазарској кванташкој пијаци. Било је то месо пореклом с Косова које је полиција одузела, а инспекција „бацила“ на смеће. Шверцери су покушали да врате месо, али је целу акцију пратила и полиција, па су грађани поштеђени заразе, а шверцери су завршили у затвору.
[/quote]
С друге стране, ветеринари упозоравају на опасност.
– Месо које нема потребну декларацију није за људску употребу јер је опасно. Ко зна шта све једемо – само захваљујући срећи, до сада није било већих епидемија. Можда је то месо и било исправно, али док стигне разним камионима и приколицама може да се поквари 100 пута – упозорава познати новопазарски ветеринар.
Осим меса, у Србију, махом с Косова, стижу и огромне количине пилећих батака, свих врста паштета, салама, виршли и комплетан програм рибе и кондиторских производа из Словеније, Босне и Хрватске. На новопазарској кванташкој пијаци, а и у неким велепродајама, у понуди је чувена Подравкина јетрена паштета која се „производи“ у Приштини.
Пазарац Едиб Баковић каже да се обичан грађанин од тога не може одбранити:
– Фалш паштете и фалш сардине с Косова иду као алва јер су знатно јефтиније од оригинала, има их у целој Србији, ретко ко и примети да су паковане у Приштини, а да ли ћемо зарадити неку стомачну болест или нешто још горе је чиста лутрија!
Сутра – Отров у српској храни (3): Рађаће нам се деца с репом
Вестионлине