ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић изјавио је данас да је Међународни пољопривредни сајам у Новом Саду не само место где се повезују пољопривредници већ и место где се сусрећу земље.
“О значају Међународног пољопривредног сајма говори чињеница да нема значајније компаније за произвођну пољопривредних машина, садног материјала, семена, ђубрива или заштите која није макар једном наступила на њему”, казао је Николић на свечаном отварању 83. издања сајма.
Према његовим речима, стратешки циљеви Србије у области пољопривреде су у претходном периоду редефинисани, тако да ће спровођење пројеката довести до пуне искоришћености наших потенцијала и развоја целе Србије.
Земља партнер на овогодишњем Сајму је Италија, а амбасадор те земље у Србији ђузепе Манцо рекао је тим поводом да је Италија највећи економски партнер Србије у аутомобилској и текстилној индустрији, као и у осигуравајућем сектору.
“Пољопривреда има посебно место у нашим односима. Што се тиче агро-индустрије, у 2015. години извоз је достигао 37 милијарди евра, а радимо на томе да до 2020. та цифра достигне 50 милијарди”, казао је Манцо.
Министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић рекла је да је пољопривреда један од најважнијих сектора за Србију, јер учествује са око 10 одсто у БДП-у, са око 20 одсто у укупној заради, у спољнотрговинској размени пољопривредни прехрамбени производи учествују са око 21, а у увозу са осам одсто.
“Српска пољопривреда у последњој деценији константно бележи суфицит у спољнотрговинској размени, укључујући и захтевна тржишта ЕУ, Русије и земаља Цефте. Прошле године забележен је највећи извоз и суфицит у размени ових производа вредан 1,25 милијарди евра”, казала је министарка.
Министар привреде Жељко Сертић казао је да Србија може да схвати тржиште земаља Цефте као “квалификациони турнир”, а у њему је тренутно највећи извозник прехрамбених производа међу земљама чланицама.
“Овај резултат је још импресивнији ако узмемо у обзир чињеницу да је у регион Цефте извезено 50 одсто наших производа. Наше компаније и извозници су већ увелико спремни за велика и захтевна тржишта”, додао је Сертић.
Он је најавио и нове инвестиције у овој области, а међу инвеститорима је набројао фирме као што су Фереро, Тенис и Индо Фоод.
Генерални директор Новосадског сајма Слободан Цветковић изјавио је да је овогодишњи 83. Међународни пољопривредни сајам за десет одсто и по обиму, и по финансијским ефектима јачи него претходне године.
Једна од најзначајнијих сегмената сајма је изложба механизације, где се очекује представљање 1.500 машина, појачање програма у области сточарства кроз Националну изложбу стоке у којој ће учествовати 1.300 аутохтоних грла из Србије, као и представљање кинеских пољопривредних потенцијала кроз изложбу “Premium Brands from China”.
Међународни пољопривредни сајам у Новом Саду одржава се од 14. до 20. маја, а у оквиру њега биће организована и изложба коња, породични дан, семинари и бизнис састанци, а банке и осугаравајуће компаније понудиће и повољне банкарске и осигуравајуће услуге за пољопривреднике.
Бета
Jebo vas poljoprivredni sajam kad unististe sve poljoprivrednike! Bagro jedna lopovska izdajnicka!