Хроника

Отворен пут социјалном криминалу

Србија се још није опоравила од катастрофалног поплавног таласа, а већ је упала у вртлог поскупљења који буџет грађана свакодневно прелива новим поприличним издацима. Тек што се чуло да ће Телеком повисити обавезну претплату за фиксни телефон, јачи удар на џеп возача стигао је јуче и у виду поскупљења обавезног осигурања аутомобила за чак 45 одсто. Електропривреда Србије још увек није поднела захтев за повећање цене струје, али из те компаније допиру припремни гласови да “ако буду морали, консултоваће Владу”.

Ове јесени, када за ђаке и студенте треба одвојити прилично новца, стижу и најаве о већим школаринама на факултетима, а уз пролећно повећање пореза на некретнине и до 80 одсто и почетком године пореза на додату вредност за све производе, свакодневна поскупљења у маркетима више нико и не броји.

Да куповна моћ грађана константно опада без икаквих назнака да ће се стање ускоро поправити, показују подаци Националне организације потрошача Србије, а правни саветник НОПС-а Младен Алфировић за “Вести” објашњава да последње поскупљење ауто-осигурања доводи људе у ситуацију да се одрекну и аутомобила као луксуза.

Цене веће него у ЕУ, а плате мање

У Србији је храна за сада свега 20-ак одсто нижа него у државама Европске уније.
– Цене одеће и обуће, као и техничке робе исте су као у ЕУ, а српске плате неколико пута мање – објашњава Алфировић. Он указује да је узрок томе хронични недостатак конкуренције и затворено и монополизовано тржиште.

– То води безизлазној ситуацији и ако се не реформише законодавство и створи бољи оквир за запошљавање и пораст куповне моћи, ускоро ћемо ударити у зид. Нажалост, реформе се и даље одлажу, а грађани су из дана у дан сиромашнији и без назнака да ће се нешто променити – рекао је Алфировић.

Економиста Бранко Драгаш истиче да је нетачна информација о инфлацији од неколико одсто, пошто је, каже, већ премашила 30 процената. Као пример поскупљења наводи Инфостан који је од 2001. скочио за 1.500 одсто и објашњава да у Србији не поскупи само оно што не ради, попут грађевинске делатности.

– Грађани константно сиромаше, а инфлација која расте је одраз структуралне неуређености. То је тоталитарни економски систем у којем суштина проблема није решена, па личи на оно да врло тежак болесник мења чарапе да би оздравио – каже Драгаш за “Вести”.

И грађани на продају

– Видимо да Влада намерава да прода Телеком, па Аеродром Београд, а прича се и о неком аранжману за Електропривреду Србије, а онда могу да уследе Србијашуме, Србијаводе и плодно земљиште. Кад се све распрода, остаје само да се продају још грађани – каже Драгаш

Уз поскупљења, подсећа овај економиста, иде најављена мера смањења плата за десет одсто, а држава и даље не решава прескупи проблем прегломазне државне администрације и јавног сектора.

– Цене ће смањити потражњу и све ће се урушити – навео је Драгаш и додао да такав пут отвара врата социјалном криминалу. 

Немаш кућу, шта ће ти струја

Електросрбија је и поред обећања да грађанима у поплављеним подручјима неће наплаћивати струју за мај, угроженим људима од којих су неки и без крова над главом, ипак послала рачуне. То је, према писању листа “Блиц”, озбиљно схватио Стеван Деспотовић из Параћина, а због неплаћене мајске уплатнице, пре неколико дана на врата су му закуцали радници Електродистрибуције и исекли струју. Овај отац детета од две и по године и бебе од два месеца, један је у низу суграђана угрожених поплавама које је ЕДБ оставио у мраку.

У ЕПС снабдевању кажу да грађани чији су домови страдали у поплавама могу да изврше рекламацију. 

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!