Половина становништва шабачког краја живи у селима, и по производњи меса, млека, воћа и меда овај крај предњачи у Србији. Међутим, бројни су проблеми у аграру, а посебно у сточарству.
Због тога су се отвореним писмом представници Иницијативе“Село-град“обратили и председнику Србије Александру Вучићу.
Они су упозорили да цена бикова може да постане веома ниска, што се, на жалост, обистинило – тренутно је 1,85 евра, а у фебруару је била 2,35.
Простом рачуницом, ако узмете да у мачванском, посавотамнавском или поцерском селу, домаћинство које се бави узгојем стоке и бикова, у просеку има око десет грла, када се израчунају тадашња цена и садашња, просечно домаћинство на десет бикова губи око 3.000 евра годишње.
На месечном нивоу, губитак износи око 400 евра. Домаћинства која имају више грла за продају, трпе и веће губитке, тврде у Иницијативи.
Наводе да субвенције за бикове касне годину дана, а да је претходна власт унапред плаћала.
– Вођени информацијом да се од пре неколико дана поново активирао откуп стоке, тачније 2.500 тона јунећег меса за турско тржиште и да су људи из Турске дошли да тај откуп испрате и надзиру, постављамо питање: Зашто су турски држављани дошли у контролу и надзор откупа ако је претходни извоз био легалан? Незванично сазнајемо да се из ЕУ увози месо треће категорије, које се користи у исхрани нашег становништва. Сматрамо да је то погрешно и да се не сме српском сељаку и сточару стајати на путу пласмана, треба му помоћи, јер ми смо регија са великим сточним фондом и то јунетином, која је тражена у читавом свету, а само се код нас гуши тржиште и кочи пласман домаћег јунећег меса – наводи се у отвореном писму.
Додаје се да слична ситуација прати и откуп свиња где цена константно варира, иде и до 170 динара, задржи се два до три дана, и одмах пада на испод 150 динара по килограму.
То се ове године десило најмање десет пута, па из Иницијативе питају: Kо је утоварио свиње у та два дана? Закључују да српски сељак мора да се ослободи најезде тајкуна у пољопривреди и додају да није реч о страначком питању, већ националном које се тиче просперитета пољопривреде.
Данас.рс