Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж каже да је однос српских и косовских компанија изванредан и најавио да ће се са председником Привредне коморе Косова састати у мају у Берлину, где ће са међународним партнерима разговарати како економије могу да постигну договоре, превазиђу баријере и унапреде сарадњу.
Чадеж, међутим, наглашава да актуелна политичка ситуација на Космету доста утиче на однос косовске и српске привреде.
„Политичка ситуација наравно да увек утиче на однос између привреда, нарочито када званично желимо да померимо неке баријере које још увек постоје и ту се доста споро иде. У самој трговини, у новим пословима и инвестицијама сарадња између косовских и овдашњих компанија је изванредна”, рекао је Чадеж за Косово онлајн.
Навео је да све више фирми са Косова пласирају своје производе у Србију, али и у читав регион.
Председник ПКС оценио је као позитивно то што косовско тржиште напредује и изразио наду да ће се са таквим трендом наставити.
Када је у питању сарадња између две привредне коморе, Чадеж каже да је њихов однос на високом нивоу, истичући да се ради на томе да „економски део подржи политички”.
„Наша сарадња са Привредном комором Косова је одлична и у мају ћемо председник Привредне коморе Косова и ја имати заједничку посету Берлину, где ћемо разговарати са међународним партнерима како можемо да учинимо више и помогнемо, као представници привредног сектора, у постизању договора, који ће, надам се, доћи и на политичком плану, да тај економски део буде нешто што може да подржи и политички”, казао је Чадеж.
Чадеж се осврнуо и на регионалне иницијативе попут Отвореног Балкана које доприносе економској сарадњи и бржем протоку роба, људи и капитала и истакао да косовска економија и бизнис јесу отворени за придруживање тој иницијативи, али да политика, нажалост, није.
„Чини ми се да, како се буду ствари развијале и некако тај политички део нормализовао, да ће једноставно превагнути логика, а то је да је заиста за компаније боље да плаћају мање, да им буде јефтиније пословање, да могу да испоруче робу брже. То су ствари које наше фирме интересују”.