ВАШИНГТОН – Нуклеарна катастрофа.
Филип Ђиларди, пензионисани оперативац ЦИА, у неколико наврата предвидео је исход америчког војног ангажовања у свету. У вези с напетошћу која већ месецима траје у Персијском заливу, он предвиђа почетак трећег светског рата.Према његовој процени, нови светски сукоб почеће наизглед безазленим инцидентом на мору, а прерашће у прави нуклеарни рат.
1. Мањи инцидент
Трећи светски рат почеће мањим инцидентом, у који ће бити умешано пловило иранске Револуционарне гарде, у Ормуском мореузу. Иако се сматра да се мореуз налази у међународним водама, Иран тврди да може да одређује ко ће туда проћи. Зато ће забранити америчким ратним бродовима да прођу кроз мореуз.
Фрегата „УСС Ингрејам“, која патролира близу иранског града Бушера, сукобиће се са иранским бродом и упозорити га да се врати. Ирански командант игнорисаће упозорење и испалити торпедо. Фрегата „Фаланкс“ ће брзо одговорити и дићи у ваздух ирански брод. Погинуће цела посада Револуционарне гарде, два америчка морнара биће убијена, а четири повређена. Ловци са носача авиона „УСС Џон С. Стенис“ истог тренутка ће полетети и уништити морнаричку базу из које је ирански брод испловио.
2. Скупштина УН
Председник Обама одржаће конференцију за новинаре, инцидент назвати ратом и тражити подршку да се уради све што је потребно да би се заштитиле америчке снаге. На брзину сазваном састанку Савета безбедности УН гласаће се 17 према један против рата. Једини глас „за“ биће амерички. На Генералној скупштини УН Израел, Микронезија и Костарика подржаће могућу војну акцију.
3. Израел први напада
Израел ће искористити то што САД желе рат, па ће напасти иранске нуклеарне објекте. Уништиће реактор у Бушеру и убити 13 руских техничара, а разориће и надземни део нуклеарке у Натанзу. Иранска ратна авијација, коју снабдева Русија, обориће шест израелских авиона. Вашингтон неће добити упозорење да ће Израел напасти Иран, али знаће да се нешто спрема.
4. Подршка Конгреса
Конгрес и медији у САД тражиће да се подржи Израел. Конгресмени позивају Белу кућу да војно помогне Израелу, што пролази са 431 гласом „за“ и само четири „против“. Обама ће прво оклевати, а онда дозволити ограничену офанзиву – против иранске војске, нуклеарних објеката и Револуционарне гарде.
5. Прва разарања
У првих неколико дана надмоћна америчка авијација и морнарица уништиће иранске главне ваздушне, морнаричке и копнене базе. Објекти Револуционарне гарде биће збрисани, као и нуклеарни објекти. Ограничена офанзива прерашће у нешто друго након што САД бомбардују подземне лабораторије нуклеарних центара, и то новом бомбом, познатом као „биг блу“, с пуњењем од 13.608 килограма. Биће много цивилних жртава јер су нуклеарни објекти у близини насељених места.
6. Контраофанзива
После паузе, напашће Иран. После скоро десет година припрема, Техеран успешно скрива многе војне и нуклеарне објекте, а велики део је неоштећен. Носач авиона „УСС Џон С. Стенис“, који се налази у заливу Омана, погодиће кинеска ракета „свилена буба“. Носач авиона вратиће се у луку Бахреин. Остала три пловила тешко су оштећена у нападу патролних чамаца којима управљају самоубице Револуционарне гарде. Ирански нападачи су уништени, а Америка одбија да каже колико њених маринаца је погинуло.
7. Ватра се шири
Проиранске демонстрације почињу у Бејруту. На југу Либана, Хезболах испаљује салву ракета на Израел – на Тел Авив, а у нападу гину стотине Израелаца. Израел одговара бомбардовањем Либана и Сирије, коју криви за подршку нападима. Иранска ракета „шахаб-3“ погађа Израел и убија цивиле. Израелска војска се комплетно мобилише и трупе се шаљу на северну границу. Сирија и Либан такође мобилишу своју војску. Демонстранти у Багдаду нападају америчку амбасаду, која захтева да ирачка влада уради нешто да је заштити, али премијер Нури ел Малики објављује да ситуација измиче контроли. Учесници великих демонстрација захтевају да Ирак подржи Иран у борби против САД.
8. Нафтна криза
Шиити, у знак подршке Ирану, саботирају постројења на нафтним пољима на истоку Саудијске Арабије. Танкер с нафтом из Кувајта погађа ракета кинеске производње. Други танкер наилази на мину. Лондонска осигуравајућа кућа „Лојд“ одбија да покрије трошкове транзита танкера из Персијског залива зато што рат није покривен полисама. Транзит нафте кроз Ормуски мореуз (четвртина светских потреба) потпуно стаје, а цена нафте расте на 300 долара по барелу. Вол стрит бележи највећи губитак за 20 година.
9. САД нуде примирје
Сједињене Државе нуде Ирану примирје, које Техеран одбија. Два дана касније, телохранитељи по налогу Техерана убијају председника Авганистана Хамида Карзаија. Пакистан наређује Амбасади САД да редукује особље, укључујући и агенте ЦИА. Наређење наилази на отпор и Пакистан проглашава ванредно стање. НАТО евакуише снаге заробљене у Авганистану, које остављају оружје и тешку машинерију за собом.
10. Офанзива талибана
У вакууму који настаје талибани заузимају Кабул и Кандахар. Провинција Мазари Шариф припаја се Ирану. Влада у Бејруту подноси оставку, а нову формира Хезболах. Салва иранских „свилених буба“ погађа нафтна поља на истоку Саудијске Арабије. Та земља и Уједињени Арапски Емирати шаљу дипломатску поруку Техерану да ће бити неутрални у сукобу и да више неће помагати САД. Египатски добровољци окупљају се на граници са Израелом, на Синају. Кувајт одбија да дозволи САД да користи његове ресурсе против Ирана. У Бахреину шиити обарају шеика Калифу ел Калифу и успостављају исламску републику, приморавајући америчку Пету флоту да напусти једину сигурну базу у региону.
11. Руско и кинеско не
САД покушавају да наговоре Кину и Русију да преговарају са Ираном о завршетку борби, али оне то одбијају. Бомбаши самоубице нападају Лондон, Вашингтон, Њујорк и Лос Анђелес. Америка упозорава Иран да ће, у случају да не прогласи примирје, употребити нуклеарно оружје. САД су алармирале Индију и Пакистан и њихове нуклеарне снаге стављене су у стање приправности, као и израелске. Русија и Кина су своје атомске снаге такође ставиле у приправност.
12. Почетак краја
Нафта наставља да поскупљује, а залихе су под знаком питања након што је Ормуски мореуз затворен. Конзулат САД у Карачију је запаљен. Око 40 Американаца је погинуло у размени ватре између маринаца и Пакистанаца.
Америка баца неутронску бомбу на ирански истраживачки центар у Натанзу. Прете да ће поново бомбардовати уколико Иран не прихвати примирје. Иран на то одговара ракетама „свилена буба“, којима гађа бродове САД. Русија и Кина своје нуклеарно оружје стављају у стање приправности. Пакистанска милиција преузима контролу над владом, потпомогнута радикалним исламистима у војсци и тајној служби. Индија превентивно напада пакистанске нуклеарне центре у Ваху и Мултану, где се налази нуклеарни арсенал. Пакистан успева да помери неке од својих нуклеарних бомби и једну од њих баци на Њу Делхи. Због мањег инцидента у Персијском заливу почиње трећи светски рат.
Курир