После одлуке Апелационог суда да га правоснажно осуди на четири године затвора због шпијунаже, Момчило Перишић (78), некадашњи начелник Генералштаба и потпредседник Владе Србије, за „Политику” каже да је разочаран одлукама првостепеног и другостепеног суда и најављује да ће искористити сва правна средства у Србији, али и ван ње како би се изборио за своју, али и част и достојанство наше земље и њене војске.
Апелациони суд у Београду, подсетимо, повећао је за годину дана казну затвора Перишићу и правоснажно га осудио на четири године због одавања тајних података службенику амбасаде САД у Београду Џону Нејбору у марту 2002. Истом судском одлуком, оптуженима Миодрагу Секулићу и Владану Влајковићу потврђене су казне од по годину дана затвора због одавања војне тајне. Занимљиво је да би за 15 дана наступила апсолутна застарелост кривичног гоњења за ову двојицу окривљених.
– Веома сам разочаран одлукама и првостепеног и Апелационог суда јер су донете на бази претпоставки и конструкција, а не на основу чињеница и доказа. Суд није имао ниједан доказ да сам било шта дао страном држављанину, а није ни могао да има јер ништа никада нисам ни дао. Поносан сам што сам у рату бранио и одбранио част војске и српског народа, што сам заштитио живот људи у мојој зони одговорности и да притом ниједан мој потчињени није оптужен, а камоли осуђен за ратни злочин – казао је некадашњи потпредседник владе.
Нагласио је да је тужан због понашања српског правосуђа и да је оно у његовом случају поступало непрофесионално или под утицајем моћника и извршене власти што је неодрживо у савременим условима.
– И даље ћу се борити за част и достојанство Војске Србије, Србије, моје и моје породице користећи сва правна средства у нашој земљи, али и ван ње – закључио је Перишић.
Након што је Хашки трибунал у његовом предмету донео ослобађајућу пресуду, Перишић се 2013. вратио у Београд, а поступак за шпијунажу поново је активиран 2014.
Сем непотпуних делова оптужнице, све друго из овог процеса за јавност је тајна. Поступајућа судија Наташа Албијанић донела је одлуку да процес затвори за јавност. Она је на суђењу прочитала дописе Генералштаба и Министарства одбране у којем се наводи да је њихов став да са одређених списа не треба скинути ознаку тајности и да њихов садржај не треба откривати јавности.
Занимљиво је да је цивилни суд који је покренуо поступак против Перишића 2016. затворио суђење за јавност, док је војни суд својевремено водио процес отворен за јавност.
Govnaru oduzeti svu imovinu.
E sad glasajte za Ponosa, on nije dostavljao tajno, one je radio javno, tako ce i da nastavi. Kome se zameris Perišić ? Istražite malo.