Повереник за самосталност тужилаца Горан Илић оценио да би било корисно да тужилац који је одбацио кривичну пријаву против министра одбране објави образложење те одлуке
Повереник за самосталност тужилаца Горан Илић оценио је да би било корисно да тужилац који је одбацио кривичну пријаву против Вулина објави образложење те одлуке.
– Јавност, наиме, унапред сумња у правилност одлуке тужиоца у политички осетљивим предметима, будући да је тужилаштво под јаким политичким утицајем због улоге извршне власти у избору старешина јавних тужилаштава – рекао је Илић.
Економиста Милан Ковачевић каже да би Вулин, да је отишао у Канаду и донео свих 205.000 евра, морао да пријави порекло тих пара.
– И не само то, то се није смело. Требало би претходно рећи да жели да пренесе новац, па би се видела документација, да ли би могао… Па ако може, издало би му се решење – каже Ковачевић, а на питање да му је тетка уплатила тај новац на рачун, наводи:
– Опет би банка питала за порекло тих пара и он би морао да да неку потписану изјаву, које је порекло тог новца. И да се обратио домаћим органима да му тетка из Канаде поклања новац, требало би да постоји неки документ по ком тетка то хоће да му поклони. Онда би он требало да се изузме из девизног режима и да му се дозволи да то једнократно пренесе преко границе, пошто то очито није било тако. Онда је једино оправдање да је он преносио онолико колико се сме преносити – каже Ковачевић.
На опаску да је такав начин преношења новца – по мање од 10.000 евра, озбиљно коштао, овај економиста каже:
– Помножите двадесетак летова до Канаде и назад… Коштало га је ко Светог Петра кајгана, што је прилично нерационално. Пресукупо и нико то паметан не би радио.
Подсетимо, Вулин је новинарки Крика, на питање о уносу 205.000 евра у земљу, одговорио питањем.
– Ко вам каже да је унето у једном комаду? Ко вам каже да није пренето 9.000 по 9.000 по закону? – рекао је Вулин, што је у супротности с оним што је Агенцији за борбу против корупције пријавио – да је суму за стан продавцу уплатио као целину, а не у деловима.
Агенција за борбу против корупције је, у току провере имовине министра Вулина, утврдила да није јасно из којих средстава и на који начин је платио стан од 107 метара квадратних у Београду, због чега је сачинила извештај и проследила га Тужилаштву за организовани криминал, открио је портал Крик. Тужилаштво за организовани криминал је окончало поступак наводећи да нема доказа да је Вулин починио било које кривично дело из њихове надлежности, а пореклом новца за стан се нису ни бавили.
Реаговање НУНС И НДВ осудили однос власти и премијерке према Крику
ПРЕТЊЕ И ПРИТИСЦИ СУ НЕДОПУСТИВИ
Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) изразили су забринутост због односа власти, укључујући и премијерку Ану Брнабић, према оштрим страначким нападима на портал Крик.
– Уместо да стану у одбрану јавног интереса и да, у складу с оним на шта их обавезују јавне функције, подрже дефинитивно утврђивање одговорности у вези са објављеним подацима о новцу, они настоје да заштите позицију министра. Од органа јавне власти захтевамо да промене приступ и створе услове да, уместо беспоштедних притисака на новинаре и медије, на сцену ступе надлежни органи и утврде одговорност, поготово ако се има у виду да је аутентичност података о новцу којим је Вулин платио стан неспорна, будући да нису измишљени него преузети од надлежних органа и контролних тела – наводи се у саопштењу.
Мирослав Алексић, председник Народног покрета Србије
ВЛАСТ НИЈЕ ХТЕЛА АНКЕТНИ ОДБОР
Председник Народног покрета Србије Мирослав Алексић подсетио је јуче да је прошле године, у име посланичке групе СДС-НПС, поднео предлог да се оснује анкетни одбор који би се бавио стањем у медијима. – Посланици већине одбили су да подрже оснивање таквог одбора. Да је основан, можда данас не бисмо ни говорили о нападима и притисцима на новинаре и медије, јер их не би ни било – казао је Алексић.
Курир / Екипа Курира