Директор Центра за заштиту и пружање помоћи тражиоцима азила Радош Ђуровић изјавио је данас да тренутно ситуација с мигрантима у нашој земљи, где се налази њих око 2.000, није забрињавајућа, али и да би могла да буде ако већи број остане „заглављен“ у Србији.
Он је, гостујући на РТС-у казао да је забрињавајуће то што развој избегличке кризе зависи од Турске, као и Мађарске и Хрватске.
Како је прецизирао, од почетка године је око 5.000 људи затражило азил, док је 150.000 прошло кроз Србију ка ЕУ.
„Због тренутне ситуације у Турској остаје да се види да ли ће та земља наставити да се држи договора са Европском унијом (ЕУ). Ако би пустили људе, та ситуација би се одмах видела и на терену јер би број миграната у Србији био повећан“, рекао је Ђуровић.
Према његовим речима, главни проблем је проблем капацитета и људских и материјалних.
„Дневно уђе 100 – 200 људи а изађе 15 – 30, и то је проблем. Треба да очекујемо све већи број људи који су овде заглављени. Србија може да дође у ситуацију да буде тампон зона“, рекао је Ђуровић.
Он је додао да би требало појачати капацитете близу границе, с тим што је улога Војске важна у сузбијању кријмчарења људи, док полиција треба да спречава илегалне преласке границе.
Ђуровић сматра и да би проблем могао да настане уколико би велики број људи затражио азил у Србији.
„Свако ко хоће азил мора да буде пуштен. Добра је мера што више неће бити дозвољено кретање без докумената, јер ће тако ти људи бити видљиви државнмим институцијама и тако ћемо знати ко нам је у земљи“, рекао је Ђуровић.
Бета