Хроника

Падаће главе на обали Саве: Београд на води послује са губитком од преко 20 милиона €

Режим Александра Вучића дао је право коришћења 177 ха са обе стране реке Саве у централном делу Београда, привредном друштву Београд на води доо, иако је оно 68 одсто у власништву иностране фирме из Абу-Дабија. За само две године од почетка изградње овог мегаломанског “пројекта”, исказан је губитак у пословању од чак 20 милиона евра, а поменуто привредно друштво дугује граду Београду 63,5 милиона евра обавеза, само за допринос за уређење грађевинског земљишта!

Сада је три године од оснивања привредног друштва Београд на води, доо. Друштво је у власништву Белграде Wатерфронд Цапитал Инвестмент, из Абу-Дабија 68 одсто, а 32 одсто у власништву Републике Србије. Познато је Република Србија пренела право коришћења 177 ха грађевинског земљишта, са обе стране реке Саве. До сада је рашчишћен део те локације од моста Газеле до Старог моста, са десне стране реке. Друштво је у 2017. години имало 63 запослена, док је годину дана раније било њих 56. Законски заступник друштва је Никола Недељковић.

На крају 2017. године укупна пословна имовина овог друштва износила је 24 милијарде динара, или око 200 милиона евра, док капитал друштва износи 2,68 милијарди динара, што покрива само 12 одсто вредности укупне пословне имовине друштва. Као што се јасно види, то је недовољан износ за нормално пословање овако великог грађевинског подухвата. Чињеница је да је укупно уписан и унет капитал друштва био 5,3 милијарде динара, или 44,5 милиона евра, али су га на половину свели исказани губици у пословању друштва. У 2017. години ти губици исказани су 1,18 милијарди динара, а у претходној години 1,2 милијарде динара. Дакле, за ове две године исказан је губитак у пословању 20 милиона евра.

Поставља се разумно питање: чиме се финансира ово привредно друштво са имовином вредном 200 милиона евра?

Друштво је на крају 2017. године имало 10, 5 милијарди динара дугорочних обавеза и 10,8 милијарди динара краткорочних обавеза, а то је укупно 180 милиона евра. Највећи део у дугорочним обавезама су обавезе за допринос за уређење грађевинског земљишта, који је на крају 2017. године достигао 7,5 милијарди динара, или 63,5 милиона евра.

Како се ова позиција налази у дугорочним обавезама произлази да Град Београд, односно његова Дирекција за грађевинско земљиште И изградњу Београда, бескаматно финансира ово привредно друштво, које је у већинском иностраном власништву, са толико великим износом. Редакција Магазина Таблоид упутила је допис Дирекцији са захтевом да одговори колико је од 177 ха грађевинског земљишта до сада пренето привредном друшту Београд на води доо и са којим роком плаћања, као и ко је и колики износ платио за досадашње расељење објеката са локације Газела – Стари мост.

Укупни приходи остварени у 2017. години су 175 милиона динара, док су расходи у тој години 1,32 милијарде динара, и уз финансијске и друге приходе и расходе, резултирао је исказани губитак. Интересантно је и да је до сада према Закључку Владе од 19. маја ове године, привредно друштво Београд на води доо, основало и регистровало у АПР-у 6. септембра 2017. године два зависна друштва, то: БW Галерија, доо и БW Кула, доо, уз уписаног истог законског заступника – Николу Недељковића! На ова друштва је пренет део имовине и обавеза, уз смањење основног капитала матичног друштва за тај износ. И у та два нова зависна друштва задржан је исти износ у капиталу (68 одсто страни власник и 32 одсто Република Србија). Друштва нису имала у 2017. години ниједног запосленог, а оба су исказала мањи губитак у пословању те године.

Надлежна служба Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, одбила је 10. јула 2018. године да изда употребну дозволу инвеститору „Београда на води” за стамбени објекат који је, наводно, свечано отворен, јер за њега није достављен елаборат геодетских радова, затим елаборати радова за подземне инсталације нису на прописан начин оверени, није достављена сагласност Директората цивилног ваздухопловства, нити су достављени записници о инспекцијском надзору.

Очигледно је да је са “Београдом на води” враг однео шалу, па су поједини “лојални” чланови владајућег клана предузели кораке како на њих не би пала сва одговорност за овај криминални пројекат. Међутим, како је Вучић побеснео, та дозвола је ипак добијена, у року од четири сата, што није запамћено у историји градитељства. Ресорна министарка Зорана Михаиловић, ипак је активни саучесник овог бандитског пројекта, па је након “грмљавине” из кабинета Александра Вучића, брже-боље саопштила јавности како “…није необично да се дозвола добије за неколико сати, с обзиром на могућност електронских регистрација”.

У даљем тексту овог невиђеног “ревидирања” сопствене одлуке, Михаиловићева је написала: “…Поводом нетачног и произвољног тумачења поступка издавања употребне дозволе прописаног Законом о планирању и изградњи, указујемо на чињенице које су значајне за непристрасно информисање јавности у вези са законском процедуром спроведеном у случају пословно-стамбених објеката Кула А и Кула Б ‘Београда на води’…Наиме, систем електронске обједињене процедуре функционише тако да се свака, па и најмања грешка евидентира кроз систем, а последица тога је одбацивање захтева…Захтев за издавање употребне дозволе за стамбено-пословни објекат Куле А и Куле Б, инвеститора „Београд на води”, поднет 7. јула 2018. године, одбијен је 10. јула Закључком Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, искључиво због формалних недостатака…”

Све говори да ће ускоро падати главе због “Београда на води”, а могуће је и да Вођа падне баш на овом мегаломанском и пре свега бандитском подухвату.

А 1. Где има, ту се и прелива!

Ево, шта је неопрезно за буџет Београда рекао Горан Весић: “…Дирекцији за грађевинско земљиште и изградњу Београда у прва четири месеца ове године обезбедила у буџету града 580 милиона динара од отуђења грађевинског земљишта у јавној својини града…Осим обезбеђивања нових локација за инвеститоре, Дирекција је до сада у 2018. години извршила 435 обрачуна доприноса за уређивање грађевинског земљишта за изградњу објеката нето површине 450 хиљада квадратних метара, а инвеститори су у буџет града по основу ових обрачуна уплатили више од милијарду динара…”

Где има, ту се и прелива, каже једна народна мудрост. А, “прелило се”, изгледа, баш у предузеће Београд на води доо.

Миодраг К. Скулић, Таблоид

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!