Париз — Француска је ушла у рецесију након што је у првом тромесечју текуће године забележила пад бруто друштвеног производа (БДП) за 0,2 одсто.
Технички, Француска је у рецесији пошто је њен БДП опао у току последња два узастопна квартала, објавио је француски Институт за статистику и економска истраживања ИНСЕЕ.
Француска влада је, међутим, потврдила прогнозу раста од 0,1 одсто за 2013, упркос негативном резултату у првом тромесечју, очекујући позитивни преокрет у другој половини године.
Лист подсећа и да је куповна моћ француских домаћинстава у 2012. забележила рекордни пад од 0,9 одсто.
Француска се, уз Немачку сматра земљом с најјачом економијом и једном од најстабилнијих чланица Европске уније. Та земља међутим има и рекордну стопу незапослености, као и врло низак степен поверења произвођача и потрошача.
Стопа незапослености достигла је 10,6 одсто, а очекује се да ће до краја ове и током наредне године још више порасти.
Службени резултати, које је Еуростат објавио јуче, показују да криза све жешће напада и најјачу економију ЕУ – Немачку. Иако су прве пројекције предвиђале раст економије за 0,3 одсто у првом тромесечју ове године, тај раст је само 0,1 одсто.
Оно што је још значајније је да је немачка економија, у односу на прошлу годину, забележила пад од чак 1,4 одсто, што је власт образложила великим штетама које је проузроковала оштра и дуга зима.
Европска комисија предвиђа пад од 0,4 одсто на нивоу целе еврозоне. Због тога је централна банка почетком маја смањила камате на рекордно низак ниво од чак 0,5 одсто, како би стимулисала економски раст, али ни тај потез засад није донео резултате.
Барозо:Француска мора представити поуздан програм реформи
Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо изјавио је да Француска мора представити поуздан програм структурних реформи, јер најновији подаци говоре да је друга највећа европска економија склизнула у рецесију.
Барозо, који ће се касније данас састати са француским председником Франсоа Оландом у Бриселу, рекао је да Француска мора спровести реформе, уколико жели да од Европске уније добије додатне две године за свођење буџетског дефицита на границу од три одсто БДП-а, као што је раније обећала, преноси Ројтерс.
Продужење тог рока биће одобрено само „ако Француска представи поуздан програм реформи како би била у стању да поврати конкурентност“, рекао је Барозо за радио „Европа 1“.
Прелиминарни подаци, објављени данас, показују да је француска економија ушла у рецесију, будући да је у првом кварталу 2013. привреда успорила за 0,2 одсто.
Танјуг