Економија

Падају царине, али не и цене

Иако ће намети на увоз многих производа од 1. јануара 2013. године бити умањени или укинути, већина увозника неће то укалкулисати у малопродајне цене

Снижавање и укидање царина на поједину робу широке потрошње од 1. јануара 2013. године углавном неће побољшати куповну моћ грађана. Већина увозника ниже царине неће укалкулисати у цене, а како наводе износ царина у крајњој цени коју купци плаћају је минималан.

Списак производа на којe се царине смањују на основу Прелазног трговинског споразума са ЕУ је дугачак. Од кућне хемије, козметике, поједине врсте хране, обуће, аутомобила (мање кубикаже) намештаја, грађевинске опреме…У Министарству трговине ипак истичу да би било логично да дође до појефтињења робе.

– Процес снижавања царина према увозу из Европске уније је започет још 31.јануара 2009. године. Постепено су снижаване царине, што важи за сву опрему и сировине.Логично је да услед снижења царина за тај износ дође до пада цене робе која се увози из Европске уније. Колико ће ова мера утицати на коначну цену свакако зависи од производа до производа, односно зависи од тога колика је била основна царина–истиче Бојана Тодоровић,помоћник министра трговине у сектору за билатералну трговину.

Истраживање „Потрошача” показује да увозници нису толико сигурни да ће обарање царина логично довести и до пада цена, како сматрају у Министарству трговине. Пре свега коментаришу да важну улогу има стабилан курс.

О овој теми привредници углавном нерадо говоре. Тако су нам рекли у „Нелту” да су они само дистрибутери „милка” чоколада и да од њих „ништа не зависи”. Исто истичу и у „МД интернешенел” који на наше тржиште допрема пасте за зубе „азулин”, „вадамекум”… које ће такође за десетак дана бити ослобођене било какве царине приликом увоза.

– Ми смо само дистрибутер, цене добијамо директно из Хенкела – истичу у „МД интернешенел”.

У немачком ДМ–у су били конкретни, истичу да „поздрављају смањење царинских стопа и да ће до појефтињења доћи у сегменту приватне робне марке”.

– Таква мера ће свакако омогућити да се уз услов стабилног девизног курса ово пренесе на крајњег купца у сегменту наше приватне робне марке. Тако ће ови производи  имати још уједначеније цене у односу на цене у осталим земљама Европе где је ДМ присутан – кажу у овој компанији.

На питање да ли то значи да су у тим земљама цене производа њихове робне марке ниже него у Србији и да ли се овакве прогнозе односе и на другу врсту увозних производа, у овој дрогерији су рекли:

– Што се тиче увоза ДМ-а, он се примарно и доминантно односи на увоз приватне робне марке са преко 2.700 производа. Остатак асортимана чини роба редовних добављача из Србије. Тако да њих треба питати јер од њих зависе било какве корекције цена за ту робу. Цене наше робне марке у окружењу су ниже у односу на цене у Србији, јер су државе у којима смо присутни углавном већ чланице ЕУ – Словенија, Хрватска, Мађарска, Бугарска, Румунија…те немају никаквих додатних царинских стопа на увоз из земаља Европске уније.  

Од оптимиста се протеклих дана могло чути да неће појефтинити само увозна већ и ланчано, због конкуренције, и домаћа роба. Међутим, поједини увозници козметичких производа не мисле тако, истичући да је износ царине маргиналан у укупној, крајњој цени. Иначе према најавама за козметичке производе царина ће од почетка године бити свега три одсто (осим за шампоне и пасте за зубе који ће се увозити без царине).

–Цена свих производа, па и козметичких, формира се на основу много фактора, а царинска стопа чини процентуално маргиналан део једне цене. Главни фактори који одређују цену су цена сировина и производње, као и курс евра. Иако су ови трошкови у протеклом периоду порасли, то се није увек „један на један”одразило на цену нити се цена може мењати сваки пут када се неки од елемената који је чине измени. За сада се ова промена неће одразити на цену Нивеа производа, али ће бити узета у обзир за будуће креирање цена– истичу у компанији Бајерсдорф.

Слично истичу и увозници слаткиша и алкохолних пића. Како наводе, смањење царинских стопа неће знатно утицати на цене пре свега због чињенице да је курс евра пресудан фактор у формирању цена иностраних артикала, а цене су, како наводе, од почетка године или снижене или остале на истом нивоу и поред значајног раста курса.

Према споразуму постоје производи који ће имати царинску заштиту и након истека транзиционог периода. То су све врсте меса, кланични производи, јогурт, кисело млеко, маслац, разни сиреви, мед, кромпир, салата, краставци, кукуруз шећерац, поврће, суве шљиве, пшеница, брашно, кобасице, тестенине, џемови, воће, воћни сокови, јабуковача, крушковача, дуван, шећер, уље од сунцокрета.

Ипак, међу домаћим произвођачима постоји бојазан да би услед увоза неке гране привреде могле да буду уништене, а да купци реално неће осетити благодет пада царина на увозну робу како се оптимистички очекивало.

– Споразум са ЕУ прецизно предвиђа све ситуације које би могле да утичу на угрожавање домаће производње од прекомерног увоза из ЕУ. Постоји заштитна клаузула која предвиђа привремено подизања царина уколико дође до наглог и прекомерног увоза било ког производа који би могао да угрози домаћу производњуНа нама је само да подацима докажемо да таква ситуација постоји – истиче Тодоровићева.

 —————————————————————–

Шта се највише увози из ЕУ

Према подацима Министарства трговине из држава ЕУ највише се увози: јужно воће (поморанџе), дуван, свињско месо, палмино уље, концентрати за производњу безалкохолних пића, разни адитиви и додаци исхрани, жвакаће гуме и дечја храна.

– Изузев свињског меса то су углавном производи који не спадају у наше традиционалне продукте. Стога не треба да постоји бојазан када је у питању наша домаћа пољопривредна и прехрамбена индустрија – истиче Бојана Тодоровић из Министарства трговине.

—————————————————————–

Прехрамбени производи који ће се од 1. јануара 2013. године увозити без царина су:

– одређене врсте јогурта

– чоколада и производи од чоколаде

– маргарин

– сладолед

– тестенине

– бисквити

– кукуруз шећерац

– кечап

– пиво добијено од слада

– вермут и остала вина од свежег грожђа

– алкохолна пића: коњак, грапа, бренди, виски, рум, џин, вотка, ликери, ракије

У 2013. ће без царине моћи да се увозе и:

– обућа

– грађевински производи – резервоари, цистерне, танкови, пумпе за бетон

– разне врсте машина за потребе грађевинарства

– конструкције и делови конструкција – врата, прозори, стакло, пећи за загревање простора, радијатори и њихови делови, ручни алат, ножеви, браве, катанци…

—————————————————————-

Јефтиније и месо из увоза

И поред тога што ће се на крају истека транзиционих периода, према Прелазном трговинском споразуму, царина за месо и даље примењивати, поједине врсте меса од 1. јануара ће се увозити по нижим царинским стопама:

јунеће месо са 18 одсто у 2012. години на 15 одсто у 2013

за јагњеће месо са 18 одсто у 2012. на 16,5 одсто у 2013

за свињско месо са 18 одсто у 2012 на 15 одсто у 2013

за пилеће месо са 15 одсто у 2012 на 12 одсто у 2013

Будући да је према сазнањима „Потрошача” увозно месо протеклих година углавном завршавало у прерађевинама, очекивало би се да цене тих производа после Нове године буду бар за нијансу ниже. 

 
И. Албуновић, С. Деспотовић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!