Бивши председник Демократске странке и Владе Војводине Бојан Пајтић рекао је да опозиција у Србији мора да има “радикално другачији приступ”, јер ће у супротном актуелни режим “јако дуго трајати”, а опозиција у томе бити саучесник. Пајтић каже да је наивно веровати да ће осиромашеном и затупљеном народу пући филм и дићи се против режима.
“Ми више немамо ни председника владе ни председника државе, ми имамо Вучића. Зато говорим опозицији да је време за радикално другачији приступ, за делегитимизацију квази-институција и квази-демократије у Србији јер овакав режим може јако дуго трајати”, рекао је Пајтић у интервјуу за Дојче веле.
Он је оценио наивном идеју да ће осиромашеном, и како је рекао, затупљеном становништву пући филм па ће се дићи да мења режим.
Према његовим речима, актуелни режим је у својим рукама концентрисао не само медије већ и све финансијске ресурсе и забранио сваком пословном човеку да помисли да помогне било коме у опозицији.
“Немогуће је поредити 2000. годину, када је огромна логистика из света помогла медијима и невладиним организацијама да заједно са странкама подигну излазност. Данас имате режим који се не либи да купи око 300.000 до 400.000 гласова на свим изборима, и то иако нису угрожени. Они неће имати проблем да дају и 50 евра по гласу на следећим изборима и не видим да дугорочно на овај начин може да се угрози режим”, казао је Пајтић.
“За опозицију бојкот Скупштине као самоспаљивање”
Поновио је залагање да опозиција треба да бојкотује рад Скупштине Србије и оценио да учешћем у раду парламента опозиција заправо постаје саучесник режима.
“Када предлажем опозицији да изађе из парламента и не учествује у даљој легитимизацији таквог режима они реагују као да сам их позвао да буду Јан Палах, да се спале насред Теразија. Не, људи, стварно не боли да се изађе из скупштине. Коначно, ми смо 1997. бојкотовали изборе па смо 2000. повели ДОС у победу”, рекао је Пајтић.
Према његовом мишљењу, интелигенцију вређају изјаве представника опозиције да седе у парламенту да би предлагали законе како би грађани живели.
Поручио је опозицији да не сме да је мрзи да “потегне у град, у село, да разговара са људима на пијаци, на локалном медију, преко интернета”, а не да се ослања на обраћања у скупштини од три минута, пошто их (председница Скупштине Србије) Маја Гојковић искључи “после минут”.
Каже да је “немогуће” поредити Бориса Тадића и Александра Вучића, јер је Вучић ауторитарац.
“Ради се о ауторитарној, насилној структури личности – што би био само његов проблем да не води државу. То је човек којем је свака критика неподношљива и брутално се обрачунава са сваким ко се усуди да помисли да размишља својом главом. Уосталом, погледајте како је прошао Тома Николић на најаву да би се можда кандидовао, а то је човек који му је политички отац и довео га је на власт”, казао је Пајтић.
“Ана Брнабић јер је запад почео да гунђа”
Оценио је да је Вучић одабрао Ану Брнабић за премијерку Србије јер је то одлична порука према свету, који “већ гунђа”.
“Европска унија и САД са приличним негодовањем гледају на оно што се дешава у Србији када су у питању људска права, медији, парламентаризам, однос према заштитнику грађана… то видимо по Њујорк тајмсу и другим мејнстрим медијима по којима се чита расположење политичке јавности у тим земљама. Са Аном Брнабић он амортизује тај притисак – просто није имао избора”, рекао је Пајтић.
Пајтић каже да је остао члан Демократске странке и навео да нема идеју да прави нове странке, покрете или нешто слично.
“Истовремено сам се, бавећи се политиком, осећао осујећеним у другим сферама, и приватној и професионално-научној. На неки начин сам био хомо дуплекс, дању политичар, а ноћу писао и покушавао да држим корак са струком”, рекао је Пајтић.
Бета