Мохамед Дахлан је човек о којем се неколико година уназад често говори у српској јавности, а означен је као заједнички пријатељ председника Србије Александра Вучића и Црне Горе Мила Ђукановића. Прати га врло контроверзна биографија, од сумњи да је у умешан у убиства саудијског новинара Џамала Kашогија и лидера Палестине Јасера Арафата, трговину оружјем па све до саветовања краљевске породице УАЕ, ипак, овај човек има пасоше и Србије и Црне Горе, а спомиње се као један од главних људи задужених за изградњу Београда на води.
На везу Дахлана са српским и црногарским председником јуче је подсетио лидер Двери Бошко Обрадовић, обраћајући се директно шефици информативне службе СНС Владанке Маловић.
Спона између Вучића и Ђукановића
“Драга Владанка, како се Вучић упознао са Мухамедом Дахланом, ако не преко Мила Ђукановића? Зар Дахлан прво није добио црногорско, а потом и српско држављанство? Зар он није главни инвеститор Београда на води? Изузев ако паре нису Милове и Вучићеве а он је само маска”, написао је Обрадовић.
Ово је, заправо, била реакција након јучерашње доста бурне конференције за новинаре председника Александра Вучића, на којој је негирао наводе мандатара црногорске Владе Здравка Kривокапића о блискости и бизнис сарадњи Вучића и Ђукановића.
Обрадовић је на овај начин описао ту везу. Kриминална спона између два лидера, прем његовим тврдњама, јесте управо Дахлан.
Тепић тражила од Вучића објашњење
Његово име је на конференцији за медије 22. октобра споменула потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић, тражећи од председника Вучића да се јавно изјасни о својим везама са Дахланом, бившим шефом палестинске обавештајне службе.
Она је тада навела да су Мохамед Дахлан и Адхам Або Мадалала, његов сарадник, у “личним комбинацијама врха СНС” у извозу оружја на Блиски исток. Тепић је на конференцији изнела податке и показала фотографије које, каже, сведоче о вези представника власти са “људима са потерница”.
Тврдње о томе се, међутим, разликују у медијима. Према некадашњем писању портала Миддле Еаст Монитор палестинске власти су захтевале да он буде стављен на потерницу, али је Интерпол ово одбио, наводећи да су у питању политичке оптужбе. То је, иначе, други пут да палестинске власти покушавају да за Дахланом издају потерницу.
Држављанин Србије и Црне Горе
Kад је реч о његовој сарадњи са Србијом, медији су писали да се управо Дахлан спомиње као главна особа за везу између Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) и наше земље у вези са сумњивим продајама српског оружја земљама на Блиском истоку.
Било како било, чињеница је да је Дахлан је 2012. године добио држављанство Црне Горе, а 2013. године и српски пасош. Тадашњи председник Србије Томислав Николић те године му је доделио признање за допринос сарадњи између Србије и УАЕ. До 2014. године српске пасоше добили су и чланови његове породице и блиски сарадници, како је наводила истраживачка мрежа БИРН. Они су тада известили и да Дахлан изнајмљује луксузну вилу у београдском насељу Дедиње, у којој је некада боравио бивши председник Борис Тадић.
Амерички човек у Палестини
Страни медији су о њему доста писали. Према њиховим наводима, Дахлан је рођен 1961. године у избегличком кампу у Појасу Газе. Политички се активирао 1981. године када је постао лидер омладинске фракције палестинске организације Фатах. Након потписивања споразума у Ослу 1993. године између представника Израела и Палестине, Дахлан је постао шеф палестинске обавештајне службе. Имао је честе контакте са америчким и израелским званичницима, услед чега је убрзо постао један од најмоћнијих људи у Гази. Бил Kлинтон и Џорџ Буш Млађи, бивши председници САД, састајали су се са Дахланом више пута, а медији су преносили да су га у америчкој администрацији посматрали као “њиховог човека” у Палестини.
У сукоб са Јасером Арафатом, како се писало, долази због реформи у Палестинској самоуправи. Махмуд Абас, први премијер Палестинске самоуправе, 2003. године је поставио Дахлана на место министра за безбедност, а он је наставио да се сукобљава са Арафатом све до његове смрти 2004. године. Арафат је умро под неразјашњеним околностима, а део палестинске јавности отворено је сумњао да је Дахлан умешан у потенцијално тровање палестинског лидера.
Након Палестине Дахлан одлази у УАЕ, где је радио као саветник шеика Мухамеда Бин Заједа ал Нахјана. Непосредно након тога почиње и његов ангажман на Балкану.
Инвестиције са двојицом председника
Портал Миддле Еаст Еyе 2015. године објавио је да није јасно по ком основу је он добио црногорско држављанство, али да је то готово извесно повезано са инвестицијама Дахлана у Црној Гори. Овај портал наводи и да инвестиције у Црној Гори треба да представљају само параван за прање новца који је Дахлан незаконито присвојио у Палестини. Мохамед Рашид, један од главних Дахланових партнера у Црној Гори, у блиским је односима са Милом Ђукановићем, председником Црне Горе.
Исти портал известио је и да је Дахлан организовао посету Мила Ђукановића УАЕ, а ова посета је касније допринела и побољшању односа Србије и Црне Горе. Такође, писали су даље, Дахлан је био и иза разних других инвестиција ове арапске земље у Србији, почевши од продаје државне компаније ЈАТ, па све до договора о извозу српског оружја.
Аутор: Јелена Јеловац, Нова.рс