Јужна Кореја и Сједињене Државе почеле су друге војне вежбе у којима учествује хиљаде војника. Северна Кореја осудила здружене маневре и саопштила да од данас престаје примирје са Југом којим је окончан Корејски рат. Прекинуте и везе преко црвене линије којом су Сеул и Пјонгјанг одржавали контакт.
Упркос претњама Северне Кореје да ће споразум о примирју прогласити неважећим, Јужна Кореја и САД почели су друге војне вежбе. У вежбама учествује хиљаде војнике из обе државе.
Почетак двонедељних маневара „Кључно решење“, које се одржавају уз постојеће годишње здружене војне вежбе Сеула и Вашингтона, уследило је после недеља повећања напетости на Корејском полуострву и ратоборне реторике Пјонгјанга да ће предузети превентивни нуклеарни рат због санкција Уједињених нација.
Северна Кореја осудила је здружене маневре као провокативну припрему за инвазију и саопштила да ће од данас престати да важи споразум о примирју са Југом потписан 1953. године којим је окончан Корејски рат.
Како је Пјонгјанг раније најавио, главни лист Северне Кореје, Родонг Синмун објавио је да је споразум о примирју неважећи.
Министарство за уједнињење у Сеулу потврдило је да је Север спровео у дело и друго обећање да ће прекинути везе преко црвеног телефона којим су Сеул и Пјонгјанг одржавали контатке када је било потребно.
„Север није одговорио на наше позиве јутрос“, рекао је представник министарства. Врућа линија је успостављена 1971, а Север ју је прекидао пет пута до сада, а последњи пут пре три године.
„Са споразумом о примирју који је разнет у парампарчад нико не може предвидети шта ће се дешавати од сада па надаље“, написао је Родонг Синмун.
Отказивање споразума о примирју теоретски отвара врата наставку непријатељстава две Кореје које никада нису потписале уговор о миру и практично су и даље у рату.
Север одаје утисак као да жели да врати ствари где су биле пре 60 година, кажу стручњаци и подсећају да је Пјонгјанг до сада споразум о прекиду ватре проглашавао мртвим десетак пута последњих 20 година.
Последњи пут, 2009. године Север је рекао да неће више гарантовати безбедност америчких и јужнокорејских бродова који плове у спорним граничним водама. Уследило је потапање јужнокорејског брода и бомбардовање пограничног острва 2011. године.
Вербалне претње и звецкање оружјем дуж добро утврђене границе нису новина у региону, али постоји забринутост да је тренутна ситуација толико напета да би и случајни инцидент могао прерасти у озбиљни сукоб несагледивих последица.
Пошто је упутио толико озбиљних упозорења и претњи, Север би се могао осетити обавезним да предузме неке провокативне акције, кажу стручњаци. Неки предвиђају да ће у том смислу бити извршене ракетне пробе или упади бродова преко границе.
Јужна Кореја поручила је раније да ће узвратити на било какву провокацију из Северне Кореје.
„Уколико Севена Кореја изведе провокације које угрожавају животе и безбедност Јужнокорејанаца, наша војска ће извршити снажну и одлучну одмазду“, поручио је Сеул.
Вежба „Коначно решење“ је годишња, углавном компјутерски симулирана вежба, али у којој до 21. марта учествује 3.500 америчких војника и више од 10.000 јужнокорејских. Око 28.500 америчких војника стационирано је у Јужној Кореји.
Министарство војске у Сеулу каже да се очекује да Северна Кореја и сама предузме велике војне вежбе ове недеље у којима ће учетвовати копнена војска, морнарица и ваздушне снаге.
Пјонгјанг је притом поручио да је други Корејски рат „неизбежан“ и запретио „превентивним“ нуклаерним ударима против Сједињених Држава и свих других агресора.
Стручњаци кажу да Северна Кореја ипак не располаже ракетама које би могле да добаце нуклеарне бомбе од Сједињених Држава, мада су Јапан и Јужна Кореја у њиховом домету.
РТС