Лондон — Ватикан је користио “офшор благодети” како би згрнуо богатство од око 680 милиона евра и покуповао луксузне локале у Лондону, Паризу и Женеви, пише “Гардијан”.
Ретко ко би прилазећи поред Булгарија у елитном Њу Бонд стриту, једној до најскупљих улица света, помислио да радња чувених јувелира има везе са папом.
Ипак, баш тај локал је један од многих у власништву “изненађујуће тајног комерцијалног царства Ватикана”, које је потпомогнуто милионима Бенита Мусолинија, наводи британски лист.
Бројне некретнине Свете столице замаскиране су компликованом офшор мрежом компанија, а богатство је расло годинама – иницијални капитал стигао је 1929. године и то од Мусолинија.
“Од тада па до данас, положени новац је растао и достигао садашњих 680 милиона евра. У тренутку када је светски ‘балон’ стизао до тачке пуцања, Ватикан је потрошио скоро 20 милиона евра на локале у Лондону, стамбене комплексе у Паризу и у Швајцарској”, пише “Гардијан”.
Лист, наводећи имена компанија иза којих се крије Ватикан, пише да су запањујући напори који се улажу како би сви послови и “Мусолинијеви милиони” остали тајни.
Писма новинара листа упућена великим акционарима компанија која стоје иза куповине, а који су “познати као католички банкари”, остала су без одговора, а представници за штампу су само рекли: “Потврђујемо да немамо одобрење клијената да дајемо било какве информације”.
Ипак, како пише “Гардијан”, старе архиве откривају компликоване везе предузећа, наслеђа, куповине, трансакције и начине на који је капитал прелазио из фирме у фирму, а извештај Савета Европе о финансијама Ватикана јасно показује да папин банкар Паоло Менини тренутно управља активом вредном 680 милиона евра.
“Гардијан” наводи да је током Другог светског рата и у годинама после њега било разумљиво крити порекло новца и његове токове, али да је нејасно зашто Ватикан то чини и након што је 1999. године реорганизовао своју финансијску структуру.
Лист се обратио и папином представнику у Лондону са питањем зашто се инсистира на тајности у вези са инвестицијама у некретнине.
“У складу са традицијом ћутње, добили смо одговор од портпарола да нунције нема коментар”, пише “Гардијан”.
Б92, Гардијан