Земљорадници често не могу да прикупе документацију која им је потребна за субвенције, регресе и другу помоћ државе, а често због необавештености они пропуштају рок за подношење захтева за повраћај уложеног новца. Најтеже се сналазе средовечни пољопривредници којих је у Србији највише.
Прикупљање документације за субвенције, регресе и другу помоћ државе, за већину земљорадника је проблем који често сами не могу да реше. Дешава се да због необавештености пропусте рок за подношење захтева за повраћај уложеног новца. Најтеже је средовечним пољопривредницима, који чине две трећине укупног броја власника регистрованих домаћинстава.
Један од њих је земљорадник Предраг Бабин из Крњешеваца који каже да му није лако да попуни све обрасце и формуларе, а тешко му је и да све то преда Управи за јавна плаћања у Старој Пазови.
„Ја треба да имам књиговођу на мојих 10 хектара земље који би ми то на време водио. То нама скроз промакне или не можемо да реализујемо, немамо финансије. Док ја одем тамо прође ми рок“, истиче Предраг Бабин.
Ни млађим земљорадницима који користе и интернет, није лако. Владан Ђурић из Породина код Жабара обрађује 25 хектара, а у штали има двадесетак расних крава.
„До дана када изађе уредба ви не знате шта вам је потребно, која вам је папирологија потребна и онда за три дана ви морате да спремито то. Ја не знам где ћу пре“, жали се Владан Ђурић.
У пољопривредној станици у Пожаревцу која има осам стручњака не могу да помогну сваком земљораднику јер у Браничевском округу, у девет општина, има 13 хиљада регистрованих домаћинстава.
„Ми имамо задатак да мере аграрне политике стално преносимо пољопривредним произвођачима. Значи путем великих скупова, говоримо о уредбама, о томе како ће да попуне документацију, контактирамо са трезором, увек знамо шта је проблем и онда им на то указујемо унапред“, каже Јован Гроздић из Пољопривредне станице у Пожаревцу.
Земљорадници кажу да им је годишње потребно десетак дана да прикупе сву потребну документацију да би остварили право на подстицаје. У Министарству пољопривреде очекују да ће Закон о подстицајима у пољопривреди поједноставити често компликовану процедуру при подношењу захтева за коришћење бесповратних средстава за унапређење производње.
„Ми ћемо на основу донетог закона о подстицајима, који је ступио на снагу прошле недеље и анализирајући све мере које смо имплементирали претходних година пробати у 2013. и каснијим годинама да што је могуће више растеретимо процес подношења захтева од стране пољопривредника“, каже помоћник министра пољопривреде Милош Миловановић.
Да би могли да користе помоћ државе, пољопривредници морају до краја марта да региструју газдинство, јер по Закону о подстицајима, нема могућности продужења тог рока.
РТС