Економија

ПАПРЕНО ОДВОДЊАВАЊЕ Домаћинста морају да плате и до 43.000 динара накнаде И ТО УНАПРЕД

Накнада за одводњавање коју плаћају сви грађани који имају пољопривредно, грађевинско и шумско земљиште на мелариционом подручју, односно земљишту које се одводњава, поскупела је и мора се платити унапред.

Грађанима су почела да пристижу решења Пореске управе на име накнаде за одводњавање, а поједини су изнађени, јер су добили вртголаве рачуне, који иду и до 43.000 динара за годину дана.

Мештанин Врбаса, који је желео да остане анониман, показао нам је решења који су му истог дана стигла за 2015. и 2016. годину, а која гласе на укупно 86.000 динара, што је равно са четири минималне зараде.

Он каже да ту није крај мукама.

– Све треба да се плати у року од 15 дана, а то практично значи да 2016. годину плаћамо унапред. Па где то има да се рачуни плаћају унапред – каже он.

Наш саговорник подсећа на то да су накнаде до сада стизале одједном за период од две године, па су прошле године стигли обрачуни за 2013. и 2014. Међутим, ове године је рок плаћања 15 дана, иако календарска година још није завршена.

Најгоре паорима са већим поседима

Најгоре ће са рачунима проћи паори који имају веће поседе, а неки који имају велика газдинства на име ове накнаде могли би платити и стотинак хиљада динара, па и више.

Наш саговорник дадаје да је прошле године сума за уплату била мања, те да је поред пољопривредног ове године добио решење и за грађевинско земљиште, што, како каже, претходне године није био случај.

– Право жалбе је практично укинуто. Прво да се плати, јер после 15 дана креће принудна наплата и камата, а онда можемо да се жалимо Управном суду, па ако пресуде, држава рефундира. Мајка има посед у општини Темерин и тамо је стигло решење на мању суму – додаје наш саговорник.

Тарифу по којој ће плаћати накнаду одређују општине и оне се разликују. Тако ће “најгоре проћи” војвођански паори у општинама рекордерима по стопи накнаде.

Тако је на пример у Апатину, Србобрану, Сомбору, стопа по којој се одређује накнада седам пута скупља него у неким општинама, а она је проценат од катастарског прихода који иде од 100 до 700 процената.

Плаћају одводњавање, а нема канала

“Блиц” је разговарао и са другим мештанима Војводине, који су ове године први у Србији добили решења, а мештани Змајева такође сматрају да су високи, а напомињу и да немају канал који би одводио сувише воде, па не виде шта плаћају.

Из Пореске управе напомињу да је у току доношење решења широм Србије за претходну и текућу годину.

– Према Уредби о висини накнаде за воде, основица за обрачун накнаде за одводњавање, за пољопривредно и шумско земљиште је износ катастарског прихода. На износ катастарског прихода примењују се стопе прописане уредбом из 2013. године – кажу у Пореској.

Из пореске додају да су стопе за наплату за 2015. и 2016. годину идентичне, али да су повећане у односу на претходне године. Они нису објаснили колико је повећање.

“Плаћали” и мртви

Прошле године наплата овог намета изазвала је бројне контроверзе. Грађани су се жалили да им наплаћивано за већу површину него што заиста имају, те да су и плаћали и они коју су били поплављени. У Војводини су регистровани и случајеви да је накнада стизала на имена преминулих, па чак и на децу.

Зашто плаћамо накнаду?

– Накнада за одводњавање плаћа се за уређење водног режима земљишта на мелирационом подручју, односно делу мелирационог подручја, одвођењем сувишних вода системима за одводњавање, којим управља јавно водопривредно предузеће, као и за одводњавање пољопривредног, шумског и грађевинског земљишта, објеката саобраћајне инфраструктуре и других добара у општој употреби, осим земљишта под зградама- напомињу из Пореске управе.

Новац од накнаде иде директно у републички буџети план је да се искористи за спречавање поплава.

М. Станић, Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Cestitam sajt vam je najbolji i istinu pisete,jer previse je lazi u ostalim sajtovima,medijima,evo ne gledam TV,ne slusam radio,jer necu da dopustim da mi usi cuju lazi i stitm mozak od medijskog bombardovanja i pitam se,zar ne misle na djecu,jer roditelji slusaju a nema izolovanih djecjih soba sa tapaciranim vratima da ne slusaju glupost i lazi i opterecivati djecu sa politikom koja navija vodu na svoju livadu,a od naroda traze pare za odvodnjavanje,porez na supe,garaze i ostalo,veoma jadna vlast u Srbiji a i u ovoj Crnoj Gori nakaradna vlast,ojadjeni smo svi i pokradeni,ja pijem kisnicu,a svi imaju vodu a svi izvori vode ne mogu biti nicije vlasnistvo,cekam da kopam busotinu od 300,Lim rijeka ne moze uz brdo!Doci ce vrijeme zatrovane vode,pa ce dolaziti svi da im dam vodu,to je zakon ravnoteze,sve se vrati kao bumerang.Nego zasto Srbi Srbije ne dignu Revoluciju i dodju do Slobode,dosta je bilo pljackanja i mucenja Srba,nego braco Srbi svi na noge koliko vas puno ima pa ta narodna Pravda Srba pobijedit mora,narod je stihija Pravde koja rusi sve nanesene nepravde i da se pokradeno sve vrati u narodni budzet Srbije!Zivjela Revolucija!!! Srbi naprijed,ko smije,taj moze!!! Pokrenimo se,nase je htjeti,a Bozje je moci i Bog Otac ce nam pomoci! Gospod je nasa desnica!!!!! AMIN.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!