Београдска недеља поноса која ће трајати од 14. до 19. септембра биће завршена Парадом поноса, најавили су оганизатори.
Они су оценили да је круцијални успех прошлогодишњег Прајда тај што је показао да држава може да раскрсти са насиљем ако постоји политичка воља.
„Велики врући кромпир је прогутан и сада је све лакше“, рекао је организатор Бобан Стојановић на конференцији за новинаре у Београду и навео да очекује да ће Прајд и ове године окупити око 1.500 људи.
Он је подсетио да је Парада поноса била отказивана три пута, а да је њен циљ да се укаже на положај ЛГБТ популације и створи позитивно окружење у којима ће ти људи моћи да буду активнији и видљивији.
Прајд је прилика да се властима у Србији укаже да је неопходно хитно усвајање Закона о признавању правних последица промене пола и утврђивања трансексулизма, рекао је један од организатора, Горан Милетић.
Потребно је усвојити и закон о регистрованим истополним партнерствима, усвојити декларацију против хомофобије, рекао је Милетић и навео да је важно да у случају напада на припаднике ЛГБТ популације почне примена категорија злочина из мржње, донета 2012. године.
Милетић је рекао да се пред судовима налази око 250 случајва претњи припадницима ЛГБТ популације. Он је додао да иако су пресуде условне, само процесуирање тих случајева ипак утиче на то да се претње и напади смањују.
Траса ће бити иста као и 2014. године, од Владе Србије до Лондона, кроз Краља Милана, поред Игуманове палате до платоа испред Скупштине града.
Као резултате успешно организованог Прајда, Стојановић је навео то сто су припадницима ЛГБТ популације врата институција отворена више него раније.
Постали смо видљивији, према последњим истраживањима, број људи који су се изјаснили да познају неку ЛГБТ особу у свом окружењу порастао је са 10 на 18 одсто, рекао је Стојановић и навео да је то резултат позитивне друштвене климе која је уједно допринела и смањењу физичког насиља и бруталних напада на ЛГБТ популацију.
Стојановић је навео да је прошлогодишњи прајд коштао 27.000 евра, да је од тога 19 одсто отишло на зараде, шест на трошкове канцеларије, а 75 одсто а трошкове програма Недеље поноса и осталих активности организације.
У оквиру Београдске недеље поноса биће одржан и Прајд младих са које ће бити послата јасна порука, разумевања, солидарности ; љубави, најавили су организатори и указали да је хомофобија међу средњошколцима достигла 50 одсто.
Овогодишњу параду поноса подржали су Министарство културе и информисања, Амбасада Холандије. Канцеларија за људска и мањинска права и Канцеларија за евроинтеграције.
Бета
sledece godine znaci ocekujemo paradu NEKROFILA a ako Vucic izgubi poziciju postavice ga za pocasnog predsednika svih tih odvratnih drustava