После низа напада из ваздуха у којима су убијене истакнуте вође Исламске државе, та екстремистичка организација извршила је велику чистку у својим редовима у потрази за шпијунима или доушницима који су могли да информације о њеном кретању дају међународној коалицији предвођеној САД.
По наводима више извора, Исламска држава је убила 38 својих чланова од марта када је погинуо Абу Хајџа ал Туниси, тунишански џихадиста и високи командант. Нападнут је док се возио кроз северну Сирију после наређења да оде да предводи тамошње борце.
Поред десетине лидера Исламске државе убијених у овој чистки, други су нестали у затворима, а многи побегли у страху да би могли да буду следећи на списку док екстремистичка група преиспитује своје редове у потрази за шпијунима, наводе сиријски опозициони активисти, команданти курдских милиција и неколико ирачких обавештајних званичника као и доушник за ирачку владу који је радио у Исламској држави.
Страх од доушника изазвао је параноју у редовима екстремиста Исламске државе. Довљно је да неко има мобилни телефон или интернет везу да подстакне сумње. Као упозорење другима, Исламска држава је изложила тела неколико осумњичених шпијуна или користила изузетно свирепе технике убијања, укључјући бацање осумњичених у бачве с киселином.
“Команданти Исламске државе не усуђују се да дођу из Ирака у Сирију јер гину у нападима из ваздуха”, рекао је Бабарс ал Талави, опозициони активиста у Сирији који прати ову екстремистичку групу.
У последњих неколико месеци амерички званичници рекли су да су САД убиле низ главних вођа ове грпе, укључујући њеног “министра рата” Омара ал Шишанија, ирачког милитанта Шакера Вухајеба, познатог као Абу Вахиб, као и главног финансијског званичника, познатог под неколико имена укључујући Хаџи Иман, Абу Ала ал Афари или Абу али Ал-Анбари.
У северном ирачком граду Мосулу, највећем граду на територији такозваног калифата Исламске државе који обухвата Сирију и Ирак, низ екстремиста који су имали положај гувернера или валија у провинцији, погинуло је у авио-нападима.
Као последица тога они који су именовани на место гувернера траже да им се не наводе имена и ограничили су своје кретање, рекао је један ирачки доушник за АП.
Ирачки обавештајни званичници дозволили су агенцији АП да телефоном разговара с тим доушником. Чистка у редовима Исламске државе догађа се истовремено док та група губи територију под својом контролом и у Сирији, и у Ираку. У офанизиви владе Ирака повраћен је западни град Рамади који је држала од Исламска држава, а друга офанзива је у току да се поврати суседни град Фалуџа. Шеф Сиријске Опсерваторије за људска права, Рами Абдурахман рекао је да су борци Исламске државе почели да дају информације међународној коалицији о циљевима и кретањима званичника ИД-а јер им је био потребан новац пошто им је Исламска држава знатно смањила плате после бомбаровања нафтних постројења у њеним рукама раније ове године. Оштећења и губитак важних рута снабдевања Исламске државе ка Турској су према наводима нанели штету финансирању те екстермистичке групе.
“Они су погубили десетине бораца под оптужбама да су давали информације коалицији или постављали ГПС-уређаје да би авиони гађали одређену област”, рекао је Абдурахман, говорећи о деловању припадника Исламске државе у Сирији.
Доушник ирачке владе је рекао да је после убиства ал Анбарија, седам-осам званичника Исламске државе у Мосулу приведено и од тада им се губи траг.
“Исламска држава се сада концентрише на то како да нађе доушнике јер су изгубили команданте које је тешко заменити. Сада сваки командант Исламске државе има права да убије особу за коју сумња да је доушник коалиције”, рекао је обавештајни званичник у Багдаду.
Бета