У цркви Успења Пресвете Богородице у Гораждевцу служен је парастос за српске дечаке Ивана Јововића и Пантелију Дакића, убијене пре 13 година на импровизованом купалишту на реци Бистрици.
Један од најгнуснијих злочина над Србима на Косову и Метохији почињен је 13. августа 2003. године у присуству мировних снага УН и КФОР-а, а убијена су недужна деца док су се купала на реци Бистрици.
Убијени су Иван Јововић (19) и Пантелија Дакић (12), а тешко су рањени њихови другови Ђорђе Угреновић (20), Богдан Букумирић (14), Марко Богићевић (12) и Драгана Србљак (13).
Парастос су служили представници Рашко-призренске и косовско-метохијске епархије у присуству стотинак мештана, родбине и пријатеља убијених српских дечака. Присуствовали су и представници Канцеларије за Косово и Метохију, „Српске листе“ и косовских институције.
Директор Основне школе у Гораждевцу Миливоје Здравковић рекао је да овим местом кружи страх од заборава, јер се црног 13. августа 2003. године сећају само о годишњицама.
„Све остало се своди на бол и страх родитеља да ће злочинци остати неоткривени, да ће вео заборава покрити имена убијених Ивана и Пантелије“, изјавио је Срни Здравковић и истакао да се мештани Гораждевца плаше да ће зид ћутања о починиоцима из дана у дан бити све већи, јер је Еулекс обуставио истрагу о злочину на Бистрици.
Здравковић каже да је пре две године са Милисавом Дакићем, оцем убијеног Пантелије, предао властима у Београд комплетну документацију преузету од Унмика, али су им рекли да су „српским властима везане руке и да је сва власт код Еулекса и косовских институција“.
„Становници Гораждевца очекују да Београд изврши додатни притисак на Еулекс да се поново отвори истрага како убиство српских дечака и рањавање четворо њихових вршњака не би било заборављено“, рекао је Здравковић.
Милош Димитријевић, председник Привременог органа српске општине Пећ, који је измештен у Гораждевац, рекао је да је до 1999. године у овој општини живело око 35.000 Срба, а да је данас остало мање од 1.500.
„Наше њиве обрађују Албанци“
Према његовим ријечима, преостали Срби живе у селим Љевоша, Сига, Брестовик, Белом Пољу и Гораждевцу, где их је највише – око 700.
„Нема продаје! Ми смо оставили њиве, које обрађују Албанци без икакве надоканде. Одлучили смо да се нећемо селити и да Гораждевац нећемо препустити Албанцима, јер би на тај начин заборавили страдалнике на реци Бистрици“, истакао је Димитријевић.
Највећи проблем у Гораждевцу представља слобода кретања, јер се живот своди на круг пречника 500 метара.
О трошку државе Србије изграђена је зграда Дома здравља и стамбени објекат са десетак станова намењених младим брачним паровима. Уз недостатак слободе кретања највећи проблем предствља незапосленост.
Срна
Фото: ФоНет
Ovo je izjava Žirinovskog koja je posejala strah u Poljskoj i Letoniji!
Vlasti Poljske i Letonije pozvale su ambasadore Rusije na razgovore u znak protesta zbog pretnje opozicionog lidera ruske Liberalno demokratske partije Vladimira Žirinovskog koji je rekao da bi “Poljska i Letonija” bile zbrisane u slučaju rata između Rusije i Zapada.
PALE MASKE PRIZNAJTE KOSOVO REPUBLIKU!
Nema daljih evropskih integracija Srbije dok Beograd i Priština ne postignu dogovor, BEOGRAD MORA DA PRIZNA KOSOVO REPUBLIKU srpski stručnjaci za međunarodna pitanja. Na takav sled događaja i zamrzavanje pregovaračkih poglavlja sa Evropskom unijom do postizanja drugog sporazum, u kome treba da se nađe i stavka prisustva Repulike Kosova u Ujedinjenim nacijama
On sada za naš list kaže da će Srbija morati da reši pitanja na kojima insistira Nemačka, među kojima ispunjenje dogovora iz Briselskog sporazuma, aprila prošle godine i usvajanje drugog okvirnog dogovora Beograda i Prištine.
– Verujem da će se to odigrati između novembra ove i marta iduće godine – ističe ovaj analitičar iz Foruma za etničke odnose i objašnjava da drugačijeg scenarija nema pošto je Berlin s Londonom tvorac dokumenta „non pejpr“, a nemačka kancelarka Angela Merkel je uložila sav svoj autoritet u to pitanje.
Uslov svih uslova
Zahtevi koje su u Beogradu pre mesec dana ponovili poslanici Bundestaga poznati su odranije, a jedna od sedam tačaka podrazumeva da se druga pregovaračka poglavlja Srbije i EU ne mogu otvarati pre nego što se pokrene poglavlje 35 o Kosovu. To je poslanik vladajuće CDU Andreas Šokenhof je prilikom prošlomesečnih susreta u Vladi i parlamentu Srbije poručio srpskim zvaničnicima s porukom da Briselski sporazum mora u potpunosti da bude primenjen.
– Treba pažljivo čitati dokumenta jer u prvom Sporazumu od 15 tačaka vidimo da se očekuje i drugi, pošto su iz tog prihvaćenog tzv. aprilskog izostala sporna pitanja za obe strane poput Kosova u UN, Srba kao nacionalne zajednice, prekogranične saradnje i druga. Njih treba da reši novi sporazum i da pređu u sadržaj poglavlja 35 – objašnjava Janjić i dodaje da Nemačka neće i nema razloga da odustane od toga.
Predrag Simić
On smatra da Priština neće dobiti stolicu u UN zbog veta Kine i Rusije, u čemu bi Moskva mogla da trguje, ali Peking sigurno neće, pa će Kosovo najverovatnije, poput Palestine, imati status posmatrača. Srbija, kako ukazuje, ne mora da prizna Kosovo, ali ne sme ni da blokira nemački zahtev saradnje Kosova u međunarodnim vladinim i nevladinim organizacijama, uključujući i UN.
Ovakav sled događaja je očekivan i prema rečima bivšeg ambasadora u Francuskoj Predraga Simića koji naglašava da će i posle postizanja drugog sporazuma biti dodatnih zahteva poput priznanja Kosova.
– Promene u tom stavu ne treba očekivati i možemo slobodno reći da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine PRIZNANJE REPUBLIKE KOSOVA zahtev svih zahteva – kaže Simić
On ukazuje da je na putu ka EU veoma važno i pitanje državnih reformi, ali i ističe da će se na sporazumu insistirati.
Toma koči Vučića
Tempo normalizacije odnosa s Prištinom je pitanje o kome, prema tvrdnji izvora iz vladajuće koalicije kabineti šefa države i premijera, nemaju isti stav.
– Tomislav Nikolić smatra da bi to trebalo da se rešava što kasnije, idućeg proleća, a Aleksandar Vučić je svestan da mora da se žuri U PRIZNAVANJU KOSOVA REPUBLIKE zbog međunarodnih para koje treba da stignu. Oba kabineta znaju da se iza kosovskog pitanja lomi odnos prema NATO-u i širenju uticaja alijanse u koju Srbija ne mora da uđe, ali do kraja godine treba da pokaže spremnost za saradnju – tvrdi naš sagovornik.
Priznala da je uslov priznanje KOSOVO REPUBLIKE Jadranka Joksimović
– Ni EU, ni Nemačkoj, kako vidimo, nije toliko bitno određivanje Srbije prema pitanju Ukrajine, koliko je važno da Beograd podrži konsolidaciju Kosova i da Kosovo stigne do UN i međunarodne zajednice – zaključio je ovaj stručnjak za međunarodne odnose.
Ministarka bez portfelja zadužena za EU Jadranka Joksimović je u izjavi beogradskim medijima potvrdila da ima država koje otvaranje prvog poglavlja vezuju za napredak u dijalogu Beograda i Prištine, ali veruje da će se čitav proces odigravati brže. Smatra da za Srbiju ne bi bila dobra poruka da posle svih napora i koraka preduzetih u protekle dve godine bude usporavana na putu ka Briselu zbog političke situacije u Prištini.
https://www.youtube.com/watch?v=35xvq4tQhS0 (ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО: Овако су полили “крвљу” генералног секретара НАТО-а Андерса фог Расмусена!
На друштвеним мрежама се појавио видео клип у којем се види како политички активисти нападају Андерса фог Расмусена, генералног секретара НАТО алијансе, и то тако што га симболично поливају „крвљу“, односно, кечапом.
Овај снимак је био уклоњен са интернета, али је опет процурео,а сматра се да датира из ранијих година док је Расмусен био активан политичар у Данској, односно, пре него што је постао генерални секретар НАТО алијансе. Активисти су га назвали „крвником“ и у том циљу су га полили импровизованом „крвљу“.