НOВИ СAД – У Србиjи jе по први пут забележена поjава паразита коjи напада рибу, пре свега смуђа и сома и њиме се могу заразити и људи, али уз добру термичку обраду меса нема опасности по здравље, изjавио jе данас Танјугу професор Пољопривредног факултета у Новом Саду Mирослав Ћирковић.
Носилац одраслог паразита jе птица корморан и сива и бела чапља, а обољења човека од ове врсте црва бележе се у земљама где се конзумира свежа риба – Jапану, Kанади, Ирану и Mалезиjи, док у нашем региону никада нису забележени такви случаjеви, казао jе Ћирковић.
Уколико човек jеде недовољно термички третирану рибу, паразит може доспети у црева и желудац, одакле га jе могуће одстранити jедино хируршким путем, упозорио jе Ћирковић, напоменувси да jе за наше услове ризично спремање смуђа на роштиљу.
Oн jе обjаснио да jе до поjаве паразита дошло због тога што су се корморани коjи су већ годинама под заштитом биолога и еколога, пренамножили, а њихова популациjа се увећала више стотина пута.
Kада дође до таквог случаjа у природи, обично се поjави неки фактор коjи враћа равнотежу, што jе у овом случаjу паразит од кога птићи корморана угину, додао jе Ћирковић.
Постоjе извештаjи о поjави паразита у риби са канала Дунав-Tиса-Дунав, односно на Дунаву и из Ниша, на Нишави, а пошто тих птица има на свим рекама, они се могу потенциjално наћи практично свуда, указао jе таj стручњак.
Ћирковић jе навео да присуство паразита ниjе утврђено нигде у рибњацима, већ на отвореним водама где рибу продаjу спортски риболовци, и то угоститељима што може бити проблем, jер она у добром делу обjеката не буде прегледана, и поjави се на тржишту а да ниjе прошла ветеринарску инспекциjу. „Oтвореним водама газдуjу еколози коjи немаjу стручно знање, инспекциjу нити законски основ да се баве здравственим прегледом рибе као намирнице“, казао jе Ћирковић.
Танјуг