Београд — Радници у јавном сектору зарађују 13.000 динара више него запослени код приватника, пише лист „24 сата“.
Просечна зарада из буџета у октобру била је 49.302 динара, док се у приватној служби истовремено зарађивало по 35.900 динара.
Плате у јавном сектору током пет година кризе константно су расле. Према подацима Министарства финансија, од марта прошле године, зараде у јавном сектору су порасле за 2.100 динара, а од почетка 2011. за скоро 10.000 динара.
Просечна зарада у земљи истовремено је благо расла, док су плате у приватном сектору падале. Власници приватних предузећа и предузетници континуирано су и отпуштали запослене.
Традиционални пример добро плаћених радника јесу државне агенције у којима је просечна плата око хиљаду евра.
Према подацима у које је “24 сата” имао увид, бруто плате 314 радника у Агенцији за приватизацију коштале су државу у јулу 52 милиона динара. Толики буџет имало је и Министарство за рад, али за укупно 590 људи запослених у министарству, те Управи за родну равноправност, Инспекторату за рад и Управи за безбедност на раду. Сваки запослени у Агенцији за приватизацију просечно је примао 164.000 бруто, а истовремено су у Министарству за рад и Министарству енергетике примали по 88.000 динара.
У једној приватној школи кажу да са децом није лако радити, али да професори из приватног сектора знају да цене предности државне школе.
„То су пре свега редовна плата, и радно време“, каже једна наставница математике и физике која је годину дана провела у приватној београдској школи.
У приватној школи, додаје, морали су да остају дуже, без обзира на сате наставе, а неки су радили на уговоре о делу и послодавац им не би исплаћивао плату током летњих празника.
Истраживања Уније послодаваца показују да разлика у зарадама у јавном и приватном сектору никада није била мања од 30 одсто.
„Једна анализа је показала разлику и од 33 одсто. Последњи подаци из септембра говоре да се код приватника у просеку зарађивало 35.900 динара, а у јавном 48.000“, каже Драгољуб Рајић, председник Уније послодаваца.
24сата
Продаја (бирократске) магле је увек било исплативо. А у Србији посебено.