НАРОЧИТИ поглед на стање у француској престоници довео је градске власти Париза и америчку ТВ кућу Фокс њуз до суда. Градоначелница Ан Идалго је јавно поручила да озбиљно размишља о покретању тужбе против ове станице због нетачног извештавања током серије терористичких напада у Граду светлости. То је још једна у низу епизода које прате период после атентата и показују тренутну психозу коју су ови догађаји оставили у јавности.
Извештач Фокс њуза је током јављања из Париза истицао да у овом граду постоје читаве зоне у којима влада безакоње и које су забрањене за немуслиманско становништво, док је иза њега стајала мапа с исцртаним квартовима, међу којима су били, између осталог, и део око Трга републике, па чак и Монмартр. Наведено је да у ове зоне полиција не залази, па је Париз, због свега, чак, у појединим тренуцима поређен с Багдадом.
БЕЗАКОЊЕ НА ПЕРИФЕРИЈИ
НЕКА од париских предграђа личе, заиста, на права гета. Ту је све што представља државу изложено сталној опасности. Чак се ни теренски лекари не усуђују да у њих зађу, да не би били каменовани. Једну од репортажа о оваквим предграђима снимао је не тако давно и Први програм француске телевизије, чији је новинар од локалног каида морао да тражи дозволу да га пусти месец дана да истражује. Дозволу је добио, али му је она већ после неколико дана повучена, пошто су му питања била незгодна, па је морао да оде.
То је силно наљутило париску градоначелницу, која је ове наводе оценила крајње увредљивим, шокантним и глупим. У интервјуу за Си-Ен-Ен је истакла да све што је наведено наноси велику штету Паризу, да каља његов углед, и најавила тужбу. Нису помогла ни претходна извињења Фокс њуза да су, очигледно, претерали, и што се тиче Париза, и уопште, о ономе што су у том периоду извештавали глобално о муслиманима у Европи.
Сага с тужбом се ту, међутим, не завршава, јер су, сад, у америчкој телевизији љути на париску градоначелницу, сматрају њене изјаве на њихов рачун непримереним, па су најавили контратужбу.
За то време, премијер Мануел Валс је јуче изнео нове мере за појачану борбу против тероризма и радикализације. Најавио је, између осталог, формирање 2.680 нових радних места за надгледање око 3.000 потенцијално опасних особа, колико је процењено да их има у Француској. Биће оформљена картотека особа осуђених због тероризма, а светло дана угледаће и нови сајт за информисање јавности о опасности регрутовања за џихад и о борби против тероризма. До септембра би требало да постане оперативан и систем бележења личних података путника у авионском саобраћају. Све ове мере би требало да се спроведу у следеће три године и коштаће, према речима премијера, 425 милиона евра. Предлог закона ће бити представљен посланицима у марту, а очекује се да буде усвојен у јуну.
Горан Чворовић, Новости
ŠTO VIŠE PRLJAVOG VEŠA NA VIDELO narodu draže i veselije istina je tu negde istina se ne može sakriti.