И ПОРЕД великих обећања о департизацији и професионализацији државне управе и јавног сектора, који је владајућа коалиција ”оверила” чак и у посебном закону, у Владиним институцијама и предузећима и даље се кадрује по страначким правилима.
Од почетка године и ступања на снагу Закона о јавним предузећима, Влада је донела одлуке о променама у низу државних фирми и других институција – од геронтолошких и клиничких центара до научних института и јавних предузећа – а нови руководећи тимови само су у неколико случајева прошли процедуру јавних конкурса.
Да би испоштовала норме прописа који је сама донела, власт је искористила рупу у закону и већину нових шефова именовала као вршиоце дужности или као ”привремене директоре” – који ће функције обављати до расписивања конкурса.
Тако је, на пример, за в. д. директора Директората цивилног ваздухопловства постављен Милан Живановић, а у Контроли летења, исто у статусу в. д. – Слободан Цвијан. Агенција за управљање лукама добила је привременог директора Бранка Митровића. Милољубу Албијанићу истекао је мандат у Заводу за уџбенике, а као в. д. постављен је Драгољуб Којчић.
Такође, крајем марта истекао је рок да јавна предузећа ускладе своја оснивачка акта са новим законом, укину управне одборе и замене их надзорнима. Међутим, то не да се не дешава, него Влада масовно именује нове гарнитуре у овим телима. Тако су на само последњих неколико седница министри одлучили да нове председнике и чланове УО добију ”ПТТ Србија”, ЕПС, ”Електромрежа”, ”Транснафта”, ”Србијагас”…
На чело УО ПТТ именован је Мехо Омеровић, који ће функцију обављати до именовања надзорног одбора, а за председника УО Завода за заштиту споменика културе Горан Перчевић. Предрага Гргића, из ДС, на месту председника УО ”Србијагаса” заменио је потпредседник напредњака Братислав Гашић.
– Усвојени Закон о јавним предузећима само је први корак ка потпуној департизацији, што је дуг процес јер су наслеђени проблеми велики. УО ће престати да постоје оног тренутка када се установе нови надзорни одбори и то ће донети огромне уштеде у буџету јер ће број њихових чланова бити лимитиран на максимум пет – каже нам Зоран Бабић, заменик шефа посланичког клуба СНС, и одбацује критике да ова власт није искрена у намери да спроведе професионализацију управе.
Шеф посланичке групе УРС Владимир Илић признаје да закон још није профункционисао у потпуности, али и да није реално очекивати да се примени преко ноћи:
– Инсистираћемо код коалиционих партнера да се оно на шта смо се обавезали и у споразуму, испоштује. Што се тиче УРС, ми се стриктно придржавамо закона и у свим ресорима које водимо спроводимо јавне конкурсе.
У Влади се позивају на аргумент да закон предвиђа да се конкурси распишу најкасније до 30. јуна и поручују да до тада има још два месеца.
Председник ”Транспарентности Србија” Владимир Гоати за ”Новости” каже да је и даље присутан ”десант партијских дилетаната на државну машинерију”:
– У том погледу нема дисконтинуитета ове владе у односу на претходну и државне институције се и даље користе као ухлебљење за страначке кадрове – каже Гоати.
Према подацима ”Транспарентности”, од јула прошле године, од 161 постављења Владе 148 је извршено практично кршењем закона, односно без конкурса. Светли примери су директор полиције Милорад Вељовић и нови директор Фонда за здравствено осигурање Момчило Бабић, који су прошли конкурсну процедуру.
Новости
DA JE TO JEDINA LAZ BILO BI DOBRO