Београд — Укупна штета због лањске суше у пчеларству износи девет милиона евра, изјавио је председник Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) Родољуб Живадиновић.
“Губитак је најмање толики, ако рачунамо да би се сав изгубљени мед продао по велепродајним ценама, али је заправо и много већи ако се рачуна 1,5 милиона евра колико су пчелари морали да уложе новца за дохрањивање пчела”, навео је Живадиновић.
Он је рекао да је у осам месеци 2012. године у Србији произведено од 1.000 до 1.500 тона меда, што је за бар 3.000 тона мање од просека, јер се, у зависности од услова паше, годишње производило од 4.000 до 6.000 тона меда.
У појединим деловима Србије мед је поскупео за 50 до 100 динара по килограму, као реакција на повећање трошкова производње услед дуготрајне суше. Мед код пчелара у малопродаји кошта од 500 до 700 динара по килограму.
“Прошлогодишња пашна сезона у пчеларству углавном је била јако лоша, на пчеле је прво утицала јака зима, а пролећни мразеви су проредили цветове воћа, али и багрема, од кога се у Србији прави највише меда”, подсетио је Живадиновић у изјави за часопис “Корак” који издаје Привредна комора Србије.
Багремова паша је дала оскудне приносе, који су били мањи од просека за 80 до 100 одсто.
“Држава нас није узела у обзир за било коју помоћ у оквиру мера за ублажавање последица суше и поново смо на маргинама пољопривредне политике Србије, иако пчеларство представља једину грану аграра која може да упошљава нове људе, јер се тренутно користи само 0,5 одсто пчелињих паша”, казао је Живадиновић.
Танјуг