Једна од најкориснијих и најбитнијих животиња на планети великом брзином нестаје. Да су пчеле све угроженије од губитка станишта, инвазивних врста, климатских промена и коришћења пестицида најбоље сведочи чињеница да су неке врсте сада, први пут у историји, стављене на листу угрожених животиња.
Седам врста пчела из рода Hylaeus које насељавају Хаваје стављене су федералну заштиту америчке Службе за заштиту животињског света.
Пчеле из поменутог рода биле су најраспрострањенији инсект на Хавајима почетком 20. века, а данас су ретко виђене.
Осим што човека (уништавање станишта, глобално загревање и коришћење пестицида), велику улогу у смањењу популације ових пчела имају њихове индијске рођаке, које насељавају исто станиште и боре се за исте цветове.
Велики проблем су и мрави, који не потичу са Хаваја, јер та острва никада нису имали домаћу врсту мрава. Они уништавају њихове колоније, једући ларве пчела.
Џејсон Грејем, ентомолог са Универзитета Хаваји, један је од највећих стручњака за пчеле, а развио је и вештачка гнезда за њих како би им помогао са проблемом мрава.
„Вештачка гнезда су дрвена са избушеним рупама за пчеле, а конопац којим су везана за грану прекривен је лепљивом супстанцом која онемогућава инсектима, попут мрава, да стигну до гнезда“, објашњава Грејем.
Иначе, пчеле последњих неколико деценија трпе велики пад популације. Највише због широкораспрострањеног коришћења пестицида, уништавања природних станишта, климатских промена.
РТС