Према оцени Доналда Трампа, Бразил је толико добар амерички пријатељ да би чак могао бити примљен и у НАТО.
„Волео бих да истакнем Бразил као великог савезника који није у НАТО-у или који би, ако размислите о томе, могао да буде и савезник НАТО-а. Морам да разговарам са много људи, али можда би Бразил могао да буде чак и савезник НАТО-а”, казао је Трамп после овонедељног састанка са бразилским председником Жаиром Болсонаром у Белој кући.
Критичари су у овој изјави видели доказ да шеф Западног крила не разуме шта је НАТО, мада се она може узети и као још једна Трампова порука савезницима да ће њихов пакт морати да претрпи велике измене. Од алијансе очекује да се прилагоди новим приоритетима америчке спољне политике у које, и поред уплитања Бразила у причу, не спада Латинска Америка већ – Кина.
Трампови противници подсећају да је пун назив пакта „Организација северноатлантског уговора” и да он окупља искључиво европске и северноамеричке земље. Да би Трамп примио Бразил у алијансу, која следећег месеца пуни 70 година, није довољно да прича „са много људи” из свог окружења, већ да приволи све земље чланице да промене Северноатлантски споразум и пристану на пријем јужноамеричке државе, примећује „Вашингтон пост”. Како додаје лист, и раније су чланови америчког спољнополитичког естаблишмента предлагали проширење алијансе на друге земље због одбијања европских савезника да поштују договор о издвајању два одсто бруто друштвеног производа за одбрану. Кад је реч о Бразилу, Трампов мотив не би могао бити финансијски, јер и ова земља не одваја поменути постотак бдп-а за војску. Вероватније је да шеф Беле куће жели да искористи то што је нови бразилски председник отворено поручио вашингтонској влади да ће бити њен највернији савезник у Латинској Америци. Болсонаро би Трампу добродошао да му држи страну у организацији у којој преовлађују европске земље, а са многима од њих амерички председник никако не проналази заједнички језик.
Шеф Беле куће често критикује Европску унију и НАТО и чак је и претио да ће извући Америку из алијансе ако северноатлантски партнери не повећају војне буџете до поменутог нивоа. Прошле године су тај циљ постигле САД, Велика Британија, Грчка, Естонија, Румунија и Пољска, могуће и Литванија и Летонија, али већина чланица је и даље од зацртане финансијске мете.
И пре Трампа, вашингтонске власти су размишљале шта да раде са организацијом која је почела да губи смисао после пада Берлинског зида, јер је била основана са циљем да брани Европу од Совјетског савеза. Током бомбардовања Југославије, НАТО је наводио да је његов нови задатак да води хуманитарне интервенције. Онда је дошао 11. септембар и алијанса се посветила рату против тероризма и послала трупе у Авганистан. Због анексије Крима и страха Пољске и балтичких земаља да ће и на њих ускоро доћи ред, у Бриселу је поново завладало мишљење да је Русија главни непријатељ. Ипак, Трамп верује да главни изазивач америчке превласти није Москва, већ Пекинг и зато поручује Европљанима да морају да му помогну да сузбије кинески утицај. Како пише „Форин полиси”, САД притискају НАТО да се усредсреди на Кину, јер је то у складу са Трамповом спољнополитичком доктрином. Председник је прошле године истакао да борба против исламских терориста више нема првенство и да Америка мора да се посвети супарништву са великим силама.
НАТО се раније није бавио Кином, али је генерални секретар алијансе Јенс Столтенберг наговестио да би то могло да се промени, кад је на прошломесечној безбедносној конференцији у Минхену изјавио да кинески успон представља проблем. Столтенберг је објаснио да невоља лежи у петој генерацији бежичне телекомуникационе мреже, коју компанија „Хуавеј” уводи широм планете. Према њему, мрежа 5Г је кинески тројански коњ који ће омогућити Пекингу да надзире остале земље, због чега ће северноатлантска организација размотрити како да се носи са овим сигурносним ризиком.
Вашингтон је у трговинском рату са Пекингом и покушава да сасвим истисне „Хуавеј” са америчког тржишта. Трампова влада је упозорила и трансатлантске партнере да са њима више неће делити обавештајне и безбедносне податке ако не одустану од мреже ове компаније – 5Г. Са друге стране Атлантика поручују Старом континенту да не би требало да се толико ослања на остала кинеска улагања, јер ће она неминовно прерасти у политички утицај.
Аутор: Јелена Стевановић, Политика.рс