Економија

Пекинг прети Вашингтону валутним ратом

(Ројтерс) – Високи кинески званичник изјавио је у петак да би Сједињене Државе требало да смање штампање новца како би стимулисали сопствену привреду ако желе да свет има поверење у долар.

Упитан да ли је забринут за долар, председник националног фонда богатства, кинеске инвестиционе корпорације, Ђин Ликун, рекао је на Светском економском форуму у Давосу: “Помало сам забринут.”

Ђин је рекао да је уверен да ће Обамина администрација и Конгрес коначно решити расправу око такозване фискалне литице “, али да ће штампарска машина морати да успори да би људи имали пуно поверење у долар.”

Кина је највећи купац америчких државних обвезница, користећи своје огромне девизне резерве, пре свега за куповину хартија од вредности САД као дугорочну инвестицију.

“Неће бити никаквих победника у валутним ратовима, али важно је за централну банку да новац иде на право место.”, рекао је Ли.

Говорећи на истој седници, француски министар финансија Пјер Московици изразио је забринутост да је евро прецењен као резултат квантитативног попуштања и других стимулативних акција предузетих од стране централних банака других народа.

“Наравно, ниво евро је висок и ствара неке проблеме”, рекао је он, приписујући недавни раст јединствене валуте повратаком поверења које су створиле акције Европске централне банке и и влада земаља чланица еврозоне које покушавају да превазиђу европску дужничку кризу.

Московици је позвао на сарадњу између различитих делова света “како би се дошло до правог и доброг нивоа валута”.

Евро је стекао 10 одсто вредности у односу на долар, а више од 20 одсто у односу на јен од прошлог јула, када је шеф ЕЦБ-а Марио Драгхи обећао да ће учинити све што је потребно да се сачува јединствену валуту.

Извршни директор Дојче банке Ансху Јаин изјавио је да евро апресирао делимично зато што су се повукли страхови од распада валутног подручја еврозоне, а од недавно и због квантитативног попуштања у Сједињеним Државама.

Америчке Федералне резерве најавиле су трећи талас куповине активе прошлог месеца и обећале изузетно лабаву монетарну политику док незапосленост не падне испод 6,5 одсто у акцији стимулисања економског раста.

 

Ројтерс

превод: Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!