ВАШИНГТОН – Кина користи шпијунажу да прибави војне технологије за свој брзоразвијајући војни програм модернизације, саопштио је Пентагон у годишњем извештају у коме је по први пут оптужио Пекинг да је покушао да продре у америчку војну компјутерску мрежу.
У извештају на 83 стране за Конгрес о кинеском војном јачању, Пентагон је такође навео напредак Пекинга у настојањима да развије непредне технологије стелт авиона и изгради флоту носача авиона како би пројектовао своју снагу даље од обала.
Кинеска војска данас је негирала обновљене америчке оптужбе да изводи сајбер нападе и поручила да све стране треба да сарађују у борби против глобалне опасности од компјутерског криминала.
У америчком извештају се каже да је сајбер шпијунирање „озбиљна брига“ која указује на још веће опасности јер „вештине потребне за компутерске упаде су сличне онима потребним за изводњење напада на компјутерске мреже“.
Настављено је да се циља на сајбер упаде у компјутере владе САД, каже се у извештају и додаје да с неки од тих упада изгледа директно повезани са кинеском владом и војском.
Помоћник секретара одбране за источну Азију Дејвид Хелвеј рекао је да оно што њега брине је „степен кинеске војне модеринизације у одсуству отворености и транспарентности коју други свакако траже од Кине“, пренео је Ројтерс.
КИНА НЕ ОДОБРАВА ХАКЕРИСАЊЕ
Негирајући америчке оптужбе аналитича кинеска Народне ослобдилачке војске Ванг Синђун рекао је да је најновији извештај Пентагона о кинеској војци неодговоран и штетан за међусобно поверење између две стране.
Он је у изјави за агенцију Синхуу рекао да кинеска влада и оружане снаге никада нису одобравале хакерисање.
Ванг је истакао да две стране уместо оптужби треба да развијају међусобно поверење и изграде механизме за борбу против сајбер криминала.
Танјуг