Безбедност

Пентагон петоструко повећава своје снаге за кибернетичку безбедност

Пентагон је одобрио велику експанзију снага за кибернетичку безбедност у  наредних неколико година, повећавајући њихову величину више него петоструко да би ојачао способност нације да брани критичне рачунарске системе и могућност вођења офанзивних кибернетичких операција против страних непријатеља.

Захтев који је поднео шеф кибернетичке команде министарства одбране, је део напора да претвори организацију која је у великој мери усмерена на одбрамбене мере у  кибернетичку борбену силу  . Команда је састављена од око 900 запослених, прошириће се обухватајући 4.900 војника и цивила.

Детаљи плана нису коначни, али одлука да се прошири кибернетичка команда је направљен од стране високих званичника Пентагона још крајем прошле године, у знак признања растућој претњи у сајбер простору, рекли су анонимни званичници. Озбиљност претње, кажу, је истакнута у низу диверзантских напада, укључујући и оне у којима је вирус коришћен да би обрисао податке на више од 30.000 рачунара у Саудијско Арабиској државној нафтној компанији прошлог лета.

План позива на стварање три врсте снага под командом кибернетичке команде: “националне снаге” које би заштитиле компјутерске системе који чине окосницу система као што су електричне мреже, електране и друге инфраструктуре објекте значајне због националне и економске сигурности, ” борбена снаге “да помогну команди да у  иностранству планирају и изврше нападе или друге офанзивне операције , а “сајбер заштитне снаге” које треба да појача одбрану одељења мреже. . . .

“С обзиром на злонамерне актере који су ту и развој технологије , по мом мишљењу, мало је сумње да ће неки противник покушати значајан кибернетички напад на Сједињенњ Државе у неком тренутку “, рекао је Вилијам Ј. Лин ИИ И , бивши заменик секретара одбране који је помогао стварање кибернетичке стратегије Пентагона. “Једино питање је да ли ћемо предузимати неопходне кораке попут овог да скренемо правац напада унапред или. . . прочитајте о корацима које треба да предузимају у неком од пост-напада извештају комисије. “

Иако су генерално договорили команду војске, план је изазвао забринутост о томе како ће војска , морнарица , маринци и ваздухопловство наћи толико квалификованих кадрова за кибернетичку безбедност и тренинг. План такође покреће питања од већег значаја – која ће се вероватно интензивирати растом кибернетичке команде током година – колико кибернетичку команду треба ускладити са Агенцијом за националну безбедност, гигантом електронске-шпијунаже која пружа војци већ много обавештајне подршке. . . .

У једном интервјуу, високи званичник одбране  рекао је да ће се тимови са “националне мисије” усмеравати своје напоре ка иностранству и да ће све акције које буду предузималибити  ван мреже у САД – осим уколико те тимове питају да пруже помоћ другом агенцијама домаћих власти, као ФБИ . . . .

Он је нагласио да ће војска да реагује само у случајевима у којима постоји опасност од напада који би могао ” стварно да боли “, додајући:” Ми не говоримо о томе нешто да ћемо радити нешто како рачун гооспође Смит не би био отет од стране неког. . . “.

“Борбена тимови” могу да помогну командантима, уништавајући кибернетичке  компоненте командно-контролних система непријатеља пре него што дође до конвенционалног напад. Сваки регион имаће екипе које се фокусирају на одређене претње – рецимо, из Кине или Ирана.

 

Вашингтон Пост

превод: Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!