СТВАРНОСТ све оштрије демантује оптимизам са којим је састављен буџет за ову годину. Уместо 3,6 одсто бруто домаћег производа, што је око 132 милијарде динара, и поред најављених мера штедње Владе, Србија ће ову годину завршити са мањком од 210 милијарди динара, што је више од 5,5 одсто БДП, упозорио је у четвртак Фискални савет.
Влада зато мора хитно, већ у јуну, да направи ребаланс буџета којим ће уштедети најмање 30 милијарди динара. Замрзавање плата и пензија не штеди толико новца, али Фискални савет поручује да би њихово повећање у октобру – било неодговорно.
Истовремено, „крвну слику“ српских финансија приложио је и ММФ. Њихове процене делују још алармантније – слуте да би Србија годину могла да заврши са „минусом“ од чак осам одсто БДП и јавним дугом од 65 одсто БДП.
– Подаци показују да је стање српских финансија веома лоше – рекао је у четвртак Павле Петровић, председник Фискалног савета. – Јавни дуг ће наставити да расте и биће изнад 60 одсто БДП.
Тврдње да је дошло до његове стабилизације, па и пада, не одговарају чињеницама. Опет је могућа криза јавног дуга.
ПРЕПОРУКЕ ММФ * Већи порески обухват
* Мање пореских олакшица и кредита фирмама и грађанима
* Смањити листу производа са нижом стопом ПДВ
* Размислити о повећању ниже стопе ПДВ са 8 на 10 одсто
* Смислити мере за уштеду 1 одсто БДП
* Увести регистар запослених у јавном сектору
* Елиминисати дискреционе бонусе у јавном сектору
* Контролисати плате и пензије
* Смањити субвенције и неодговарајућа социјална давања
* Форсирати извоз
* Поједноставити пословна правила и законе
* Отпремнине само за стаж код последњег послодавца
Неопходно је значајно смањење дефицита, а то је могуће само уз ребаланс. Потребно је озбиљно зарезати расходе. Сада је и дефицит од 4,5 одсто БДП амбициозан циљ.
Фискални савет упозорава да ће до краја године у буџет стићи чак 80 милијарди динара мање од плана. Највећи део, 55 милијарди, зато што се омануло у планирању државне касе.
Нагло зауздавање инфлације коштаће буџет око 20 милијарди динара, а пет милијарди ће „испарити“ због црног тржишта акцизне робе.
Када се загледа у расходе, они ће план премашити за око 20 милијарди динара, и то највише због трошкова изградње Коридора 11 и моста Земун – Борча, који се финансирају из страних кредита.
Држава ће морати брзо да реагује, па је замрзавање плата и пензија до краја године најједноставнији потез.
– Значајније уштеде у овој и следећој години немогуће су без контроле плата и пензија, јер су то највећи издаци – сматра Петровић.
– Током следеће године редовно усклађивање би могло да буде по један одсто у априлу и октобру. Остале мере траже време.
Влада је крајем прошле године усвојила Фискалну стратегију којом предвиђа структурне реформе, али се од децембра до данас није урадило ништа како би се оне и спровеле.
Фискални савет упозорава да се њихов план мора саставити у наредних неколико месеци.
У супротном, из године у годину, држава ће посезати за брзим и краткотрајним решењима.
– На реформама мора одмах да се ради, јер ће се ефекти осетити тек од 2015. године – каже Петровић.
– Ми говоримо о конкретним стварима. Када је реч о пензијама, Влада је пристала да се награђују они који раде дуже, а мање примају они који се превремено пензионишу.
Морамо мислити и о мањем распону старосне границе за жене и мушкараце.
Друго је смањење броја запослених. Нема свежих анализа, али последње говоре да је у јавном сектору вишак између 20.000 и 25.000 људи. Предуслов за ово је фирмирање Централног регистра запослених.
Новости
Пензије и плате под лед #Srbija #ekonomija http://t.co/guQ2nm9Lty