Београд — У Србији је све више породица које издржавају њени најстарији чланови, пензионери.
Званична статистика потврђује да запослених има више него пензионера, али се разлика толико смањила да сада један запослени издржава једног пензионера.
Проблем је вишедеценијски један од главних узрока је пад наталитета, а једино решење виде у расту броја запослених
Иако је тешко поверовати, с обзиром на мала примања, пензионери су постали економски стуб породице. Често издржавају не само децу него и унуке.
Званична статистика показује да милион и осамсто хилљада пензионера издржава око 3 милиона становника Србије, а да трећина укупне потрошње долази управо од пензија.
Оне су, каже економиста Мирослав Здравковић, највећи извор социјалне стабинлсти у земљи.
“Ми смо специфична земља уз бих да захваљујући томе што људи живе са родитељима који су у пензији, имамо социјално најстабилније друштво, и то вучемо још од санкција. Пензионери заправо финансирају не само незапослене, него и чланове домаћинства, децу која раде”
У министарству рада и социјалне политике свесни су проблема, и указују да читав низ општина у Србији у којима је стала производња, живне 2 пута месечно и то када легне пензија, која је једини редован извор прихода поред плата запослених у државном сектору
Запошљавање је најбоља мера социјалне политике, а држава настоји да покрене рад и инвестиције, без којих нема привредног опоравка .
Редовност пензија је у директној вези са привредном активношћу, са већим бројем запослених који редовно плаћају инвалидско и пензионо осигурање., доприноси за сада покривају само једну половину расхода за пензије, док се друга половина обезбеђује директно из општих прихода државе, што оптерећује државну касу и ствара додатне губитке.
Б92