Конгрес Перуа изгласао је закон којим се у овој јужноамеричкој држави у наредних десет година ставља мораторијум на узгој генетски модификованих усева. Перу је, наводе организације које се боре против генетски модификоване хране, једна од малобројних земаља у Јужној Америци која се отворено супротставила намерама мегакорпорација да започну узгојпо здравље штетних генетски модификованих организама.
Међутим, недавна истраживања удружења потрошача у овој земљи показала су да је чак 77 одсто производа у супермаркетима генетски модификовано. Реч је, махом, о увозној роби, тако да је одлуком о забрани гајења генетски модификованих усева Перу заправо решио да заштити пре свега земљиште, наводе активисти за заштиту животне средине.
Они истичу и да је Перу послао јасну поруку да не жели да учествује у контаминацији земље и тровања људи. Наводе и изјаву Анибала Хуерте, председника перуанске Комисије за аграр, који је нагласио да се овом забраном „спречава опасност коју носи биотехонолгија“.
Ово је један од малобројних случајева да званичници у Јужној Америци отворено говоре против генетски модификованих организама. Осим Перуa, скоро све државе на овом континенту су одобриле, и чак подстичу, узгајање по здравље штетног воћа и поврћа.
Тако су генетски модификовани усеви увелико присутни у Аргентини, Бразилу, Боливији, Колумбији, Уругвају и Парагвају, чије парцеле америчка компанија „Монсанто“ користи за узгајање генетски модификованог воћа, поврћа и житарица.
{ Алтернативне вести }